Polski Portal Morski
Aktualności Historia

76 lat temu s/s „Kraków” jako pierwszy po wojnie polski statek wszedł do portu w Gdyni

21 września 1945 „Kraków”, jako pierwszy polski statek po wojnie, wszedł do zrujnowanego portu w Gdyni. Statek zbudowała w roku 1925 francuska stocznia Chantiers Navals Français w Blainville dla francuskiego armatora Compagne Nationale de Navigation. Jednostka została zwodowana jako „Frimaire”.

W 1936 roku statek zakupiono wraz z czterema bliźniaczymi jednostkami, wszystkie nosiły nazwy polskich miast były to: s/s „Wilno”, s/s „Katowice”, s/s „Poznań”, s/s „Toruń”. dla Żeglugi Polskiej i zmieniono nazwę na „Kraków”. Ze względu na pochodzenie jednostki te nazywane były potocznie, „Francuzami”.

Uroczystość nadania nowego imienia odbyła się 6 stycznia 1927 roku w Gdyni. Po wojennych przygodach (statek brał udział między innymi w walkach w Normandii) 21 września 1945 „Kraków” wrócił do Gdyni z darami UNRRA i repatriantami na pokładzie i jako pierwszy polski statek po wojnie, wszedł do zrujnowanego portu w Gdyni.
W styczniu 1951 roku jednostkę przekazano Polskim Liniom Oceanicznym. Rok później, w styczniu 1952 roku statek przejęła Polska Żegluga Morska. W 1959 roku armator sprzedał s/s „Kraków”, Zarządowi Portu Szczecin, który użytkował ją jako pływający magazyn oznaczony symbolem MP-1. W 1964 roku statek zezłomowano w Szczecinie w Zakładzie Robót Zastępczych Zarządu Portu Szczecin.

źródło Infomare/ fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Dokapitalizowanie portu w Elblągu to szansa dla regionu. Władze portu: to nie jest oferta biznesowa

BS

Bitwa o Gotland zakończona

JJ

Certyfikacja Morskich Farm Wiatrowych

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie