Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Obchody 83. rocznicy zakończenia bohaterskiej obrony Helu

Na Helu trwały obchody 83. rocznicy zakończenia bohaterskiej 32-dniowej obrony Mierzei Helskiej.

2 października 1939 roku zakończyła się Bohaterska Obrona Wybrzeża. Polskie oddziały były ostrzeliwane od strony morza przez pancerniki Schleswig-Holstein i Schlesien oraz atakowane od strony Władysławowa przez niemiecką piechotę i lotnictwo. Obroną Rejonu Umocnionego Hel dowodził kontradmirał Włodzimierz Steyer. Półwyspu broniło 3 tysiące marynarzy i żołnierzy. Obronę wspomagały okręty marynarki wojennej: niszczyciel Wicher, stawiacz min Gryf, pięć okrętów podwodnych oraz dywizjon trałowców.

– Dziś nie świętujemy kapitulacji Helu. Dziś oddajemy cześć obrońcom Helu, ludziom, którzy bronili tego terenu najdłużej w Polsce. Ludziom, którzy walczyli przez ponad miesiąc bez żadnej pomocy z zewnątrz, ze świadomością, że Niemcy i Związek Radziecki w końcu i tak zajmą cały nasz kraj – mówił przy pomniku Obrońców Helu burmistrz miasta, Mirosław Wądołowski.

Przypomniał, że w polskim planie obronnym napisano, że gdy nasz kraj zaatakują jednocześnie Niemcy i Rosja, nie ma szans na zwycięstwo bez pomocy sojuszników.

Burmistrz Helu podkreślił, że Hel oddano „w poczuciu odpowiedzialności za życie każdego z żołnierzy”. Wcześniej oddano hołd uczestnikom walk i poległym przy mogile Obrońców Helu na miejscowym cmentarzu komunalnym. W miejscowym kościele odprawiono mszę świętą w intencji obrońców Helu. Uroczystościom 83. rocznicy zakończenia bohaterskiej obrony Helu towarzyszą rekonstrukcje historyczne, inscenizacje i pokazy sprzętu wojskowego.

źródło Radio Szczecin/ fot. Ze zbiorów Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

Zobacz podobne

Port Gdańsk. Po siedmiu miesiącach o 20 proc. więcej przeładunków

KM

Proman Stena Bulk wprowadza pierwszy tankowiec na metanol

BS

Nowa obrotnica w Porcie Gdynia i relokacja suchego doku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie