Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

To już 2. dostawa LNG w pździerniku i 43. w tym roku do Terminalu w Świnoujściu

191. dostawa LNG dla PGNiG dotarła do Terminala LNG w Świnoujściu. Gazowiec Maran Gas Apollonia dostarczył z USA około 95 mln m sześc. gaz ziemny po regazyfikacji. Była to 43. dostawa do gazoportu w Świnoujściu w tym roku.

Terminal LNG w Świnoujściu jest jednym najważniejszych elementów bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Polska od dawna konsekwentnie uznawała bezpieczeństwo energetyczne jako kluczowy czynnik w wymiarze kształtowania polityki energetycznej.

Działający od kilku lat Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz uruchomiony gazociąg Baltic Pipe to filary krajowego bezpieczeństwa energetycznego, które umożliwiają PGNiG skuteczną dywersyfikację importu gazu ziemnego. Dzięki intensyfikacji odbioru ładunków skroplonego gazu ziemnego oraz efektywnemu wykorzystaniu stale rozwijanej infrastruktury przesyłowej możemy zapewnić odbiorcom stabilne dostawy w najbliższym sezonie grzewczym, a także w kolejnych latach – zaznaczała Prezes Zarządu PGNiG SA.

Od tego roku terminal LNG w Świnoujściu dysponuje mocami regazyfikacji umożliwiającymi import 6,2 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie. PGNiG ma zarezerwowaną pełną przepustowość gazoportu. Ponadto spółka korzysta z terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie, gdzie od maja tego roku przyjęła już cztery ładunki skroplonego gazu ziemnego. Po uruchomieniu gazociągu Polska-Litwa, LNG odbierane w Kłajpedzie, po regazyfikacji, jest przesyłane do Polski.

źródło PGNiG/ fot. archiwum tt PGNiG

Zobacz podobne

I Love Poland w wyścigu Palermo – Montecarlo

PL

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej

Autor

Naimski: nie ma niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa kraju

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie