Polski Portal Morski
Aktualności

PKO BP: umowa finansowania ze stocznią Remontowa Shipbuilding SA

Konsorcjum banków z udziałem m.in. PKO Bank Polski podpisały umowę finansowania ze stocznią Remontowa Shipbuilding SA – podało w poniedziałek PKO BP. W ramach umowy banki udzieliły stoczni odnawialnych linii na gwarancje i akredytywy o wartości 150 mln zł, wesprą one realizację kontraktu.

PKO Bank Polski jest w konsorcjum banków, które podpisały umowę finansowania ze stocznią Remontowa Shipbuilding SA. Konsorcjum banków tworzą mBank oraz PKO BP z udziałem po 50 proc. Banki zapewnią linie gwarancyjne potrzebne do obsługi kontraktów z dostawcami i podwykonawcami.

Banki udzieliły stoczni odnawialnych linii na gwarancje i akredytywy o łącznej wartości 150 mln zł. Stocznia w ramach zamówienia dla Marynarki Wojennej RP kieruje budową niszczycieli min Kormoran II – poinformowało PKO BP w informacji prasowej.

Jak dodano, stocznia posiada doświadczenie do realizacji zamówienia rządowego – zbudowała trzy analogiczne jednostki, z których dwie zostały przekazane, a trzecia jest w fazie prób zdawczo–odbiorczych. Jej zdanie planowane jest do końca tego roku.

Jak wskazała dyrektor pionu relacji z klientami strategicznymi i finansowania projektów w PKO Banku Polskim Ilona Wołyniec rozwiązanie, które konsorcjum zaproponowało stoczni Remontowa Shipbuilding SA jest przykładem „indywidualnego podejścia do potrzeb klienta w zakresie limitów na gwarancje i akredytywy”.

Przemysł stoczniowy jest ważnym elementem polskiej gospodarki. Dzięki doświadczeniu i realizacji zamówienia jednostek typu Kormoran II, Remontowa Shipbuilding SA ugruntowuje swoje strategiczne znaczenie dostawcy na rzecz MON – powiedziała cytowana w informacji Ilona Wołyniec

Jacek Flasiński, wiceprezes ds. finansowych w zarządzie stoczni Remontowa Shipbuilding SA podkreślił, że dzięki uzyskanym gwarancjom bankowym, stocznia jest w stanie realizować nowe zamówienia zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Finansowanie projektu jest niezbędnym warunkiem dla sprawnej realizacji kontraktów od momentu ich podpisania aż do przekazania w pełni wyposażonych jednostek – powiedział.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA aktywnie uczestniczy w Programie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. Do końca tego roku zostanie przekazany trzeci niszczyciel min typu Kormoran II, a realizacja kolejnych trzech okrętów tej serii już się rozpoczęła. Od 2021 r. stocznia jest członkiem konsorcjum powołanego do budowy fregat pod kryptonimem Miecznik odbudowujących zdolności operacyjne Marynarki Wojennej, bezpieczeństwo szlaków żeglugowych oraz wzmacniających pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Doświadczenie zdobyte podczas budowy ponad 600 nowoczesnych okrętów wojennych oraz jednostek specjalistycznych stanowi gwarancję jej niezawodności i pomyślnej realizacji kolejnych zleceń.

W ramach oferty produktowej Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, klienci korporacyjni mogą korzystać m.in. z produktów i usług leasingowych oraz faktoringowych.

Wartość aktywów PKO Banku Polskiego wynosi 429 mld zł. W I półroczu 2022 r. bank wypracował 1,8 mld zł zysku netto. Spółka obsługuje 11,5 mln klientów. Skarb Państwa posiada 29,43 proc. udziałów w PKO BP.

Źródło: PAP Fot.: archiwum

Zobacz podobne

Sasin: chcemy by za 10-12 lat w Polsce działały 3 elektrownie jądrowe

JK

Konfikt rosyjsko – ukraiński a dostawy ropy do Polski

BS

Bułgaria podpisała porozumienie gazowe z Turcją o dostępie do jej sieci gazociągowej i terminali LNG

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie