Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Eksplozje na rosyjskich okrętach. Płonie następca krążownika Moskwa?

W Sewastopolu na okupowanym Krymie, w rosyjskiej bazie Floty Czarnomorskiej, doszło do serii wybuchów. Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko napisał, że eksplozje nastąpiły na czterech okrętach wojennych Rosji, w tym na fregacie Admirał Makarow, następcy zatopionego krążownika Moskwa.

Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii Natalia Humeniuk – powiedziała, że armia przygotowuje oficjalny komentarz w sprawie oskarżeń Kremla, który którzy oświadczył w sobotę, że Ukraina zaatakowała dronami cele w Sewastopolu na anektowanym Krymie. Dodała następnie: „to pewnie są komary bojowe, które tak niepokoją rosyjskie władze”. 

Niedługo potem dowództwo operacyjne Południe poinformowało w oficjalnym oświadczeniu, że nie może potwierdzić doniesień o zniszczeniu trzech rosyjskich okrętów przenoszących pociski manewrujące Kalibr. Przyczyną incydentu mogło być „nieudane odpalenie rakiet obrony przeciwlotniczej” – oceniła Humeniuk w tym komunikacie. 

Tymczasem doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko napisał w komentarzu na Telegramie, że eksplozje nastąpiły na czterech okrętach wojennych Rosji, w tym na fregacie Admirał Makarow. Heraszczenko oświadczył, że powodem eksplozji było „nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi”. 

W sobotę rano w Sewastopolu, który jest bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, słychać było eksplozje. Ukraiński portal zn.ua poinformował, że zamknięto dla żeglugi zatokę pomiędzy północną i południową częścią miasta. Propagandowe media rosyjskie oświadczyły, że okręty Floty Czarnomorskiej „odpierają atak dronów” – relacjonował serwis. 

Następnie rosyjska administracja Krymu oskarżyła stronę ukraińską o „zmasowane” uderzenie na obiekty infrastruktury wojskowej i zapewniła, że atak został odparty przez rosyjską obronę przeciwlotniczą. 

Według ukraińskich mediów Admirał Makarow został nowym okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej po zatopieniu przez Ukraińców w kwietniu krążownika Moskwa. 

źrodło TVP info/ fot.mil.ru

Zobacz podobne

Przekop Mierzei na 95 dni przed otwarciem

KM

Kolejny hybrydowy prom z Gdyni

BS

Żegluga wraca na Regalicę

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie