Polski Portal Morski
Aktualności

Statki ze zbożem wypłynęły z ukraińskich portów

Mimo oświadczeń Rosji o wycofaniu się z porozumienia o gwarantowaniu bezpieczeństwa transportom żywności z ukraińskich portów, od rana kilka statków wypłynęło z nich w kierunku Stambułu.

Według serwisu marinetraffic.com co najmniej dwa statki załadowane zbożem wypłynęły z portu w Jużnem, położonego na wschód od Odessy. W sumie w poniedziałek z ukraińskich portów ma wypłynąć 12 statków ze zbożem. 

W niedzielę Sekretariat Organizacji Narodów Zjednoczonych zwołał wszystkie delegacje na posiedzenie plenarne we wspólnym centrum koordynacyjnym w Stambule. Przedstawiony został grafik wyjścia statków z ukraińskich portów oraz powrotu do nich. Grafik został zaakceptowany przez strony ukraińską i turecką. Jak czytamy w komunikacie „strona rosyjska została o nim poinformowana”. 

Moskwa oskarżyła Ukrainę o wykorzystanie statków przewożących zboże do ataku na swoje okręty zacumowane w Sewastopolu, na okupowanym Krymie. W sobotnim ataku uszkodzonych zostało kilka rosyjskich jednostek. Po nim Moskwa oświadczyła, że zawiesza swój udział w porozumieniu dotyczącym eksportu ukraińskiej żywności drogą morską. 

Dzięki lipcowej umowie udało się odblokować eksport ukraińskich produktów rolnych przez porty na południu kraju. Od tamtego czasu Ukraina wysłała tą drogą ponad 9 milionów ton zboża. 

Dla Rosji Ukraina jest jednym z największych konkurentów na rynku zboża. Przed wojną Kijów był 6. największym eksporterem zbóż na świecie. Rosja zajmowała pierwsze miejsce. W tym roku Rosja notuje rekordowe zbiory zbóż. Według szacunków, wyniosą one 150 mln ton w porównaniu do 121 mln ton w zeszłym roku, z czego wyeksportowała ok. 45 mln ton. Dzięki blokowaniu przez wiele miesięcy eksportu ukraińskiego zboża, Rosji udało się znacząco podnieść światowe ceny żywności. 

źródło TVP info/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Marek Gróbarczyk: wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników

KM

Inwestycje przeciwpowodziowe, poprawa jakości wód, pogłębianie Odry. Ogrom zadań przed Wodami Polskimi w Szczecinie

BS

„Zawisza Czarny” po remoncie !

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie