Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Infrastruktura przesyłu i magazynowania ropy naftowej i paliw jest monitorowana

Infrastruktura przesyłu i magazynowania ropy naftowej i paliw jest na bieżąco monitorowana przez służby eksploatacyjne PERN, a także odpowiednie organy państwowe – przekazał PAP we wtorek polski operator systemu paliwowo surowcowego, PERN.

„Infrastruktura krytyczna przesyłu i magazynowania ropy naftowej i paliw oraz Naftoport są na bieżąco monitorowane przez wyspecjalizowane służby eksploatacyjne PERN, a także odpowiednie organy państwowe” – zapewnił PERN w odpowiedzi na pytanie PAP, czy przesył i magazynowanie ropy naftowej i paliw w Polsce oraz Naftoport są wystarczająco chronione przed atakami zewnętrznymi i wewnętrznymi np. przed sabotażem i jakie działania zabezpieczające są ewentualnie planowane.

Zaznaczono, że „informacja na temat podjętych działań zabezpieczających stanowi tajemnicę państwową”.

We wtorek o godzinie 15.40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch Polaków.

„Wybuch w Przewodowie z dużym prawdopodobieństwem nastąpił na skutek zestrzelenia rosyjskiej rakiety. Nie możemy jednak wykluczyć żadnych scenariuszy. Rosja mogła chcieć skonstruować atak, którego jednym z efektów było skłócenie Polski i Ukrainy” – stwierdził na posiedzeniu RBN premier Mateusz Morawiecki. (…)

Jak dodał, jest to też „idealny sposób na przeprowadzenie również prowokacji rosyjskiej wobec Polski”. „Wiemy, jak Rosjanie potrafią doskonale zaplanować tego typu rzeczy” – stwierdził.

PERN jest strategiczną spółką gwarantującą bezpieczeństwo energetyczne Polski, a tym samym także Unii Europejskiej. Podstawowa działalność spółki to eksploatacja sieci rurociągów transportujących ropę naftową dla największych producentów. Zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada około 3,5 mln m sześc. pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2,4 mln m3 na paliwa płynne. 

Źródło: PAP Fot.: PERN

Zobacz podobne

Transport urządzeń do Dolnej Odry

BS

PG realizuje projekty infrastrukturalne za blisko pół miliarda zł

BS

Nielegalne papierosy przypłynęły do Polski z Singapuru. Akcja służb

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie