Polski Portal Morski
Aktualności

USA zapewniają Turcję, że wprowadzenie limitu cen na rosyjską ropę nie wymaga dodatkowej weryfikacji ubezpieczeń tankowców

Wiceminister finansów USA Wally Adeyemo zapewnił w środę w rozmowie telefonicznej wiceministra spraw zagranicznych Turcji Sedata Onala, że wprowadzenie limitu cen rosyjskiej ropy nie wymaga dodatkowej weryfikacji ubezpieczeń tankowców, które muszą przepłynąć przez tureckie cieśniny.

U wybrzeży Turcji zaczął się tworzyć korek, w którym czekają tankowce, ponieważ po wprowadzeniu w poniedziałek limitu cen na rosyjską ropę tureckie władze domagają się nowych dowodów pełnego ubezpieczenia wszystkich statków.

Firmy ubezpieczające tankowce i transport ropy po wprowadzeniu limitu cenowego nie mogą ubezpieczać statków przewożących rosyjską ropę – niezależnie od jej przeznaczenia – o ile nie została ona sprzedana w ramach wyznaczonego pułapu.

Około 20 tankowców czeka na możliwość przepłynięcia przez tureckie cieśniny. Statki stanęły na kotwicy w pobliżu Bosforu i Dardaneli.

Embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej drogą morską i uzgodniony przez UE, G7 i Australię na 60 dolarów za baryłkę limit ceny ropy z Rosji transportowanej drogą morską weszły w życie w poniedziałek. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie. 

Źródło: PAP Fot.: iStock

Zobacz podobne

Wody Polskie mają 4 lata

KM

W bazach paliw PERN na początku czwartego kwartału wejdzie do eksploatacji 8 nowych zbiorników

BS

W marcu przeładunki w górę o 13 procent w portach w Szczecinie i Świnoujściu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie