Polski Portal Morski
Aktualności Porty Środowisko

Statek wycieczkowy niewpuszczony do portu z powodu obcych organizmów na kadłubie

Statkowi wycieczkowemu Viking Orion z setkami pasażerów na pokładzie odmówiono zgody na cumowanie w Adelajdzie ze względu na pokrywającą kadłub warstwę mikroorganizmów, roślin, alg i małych zwierząt, wśród których mogą być gatunki inwazyjne – poinformowała w poniedziałek BBC.

Urzędnicy nakazali oczyszczenie kadłuba przed wpłynięciem, by uniemożliwić potencjalnym obcym gatunkom inwazyjnym ekspansję w siedliskach miejscowych organizmów – napisała BBC.

Australijskie władze poinformowały, że oczyszczanie kadłuba z obcych organizmów jest „wspólną praktyką dla wszystkich przybywających zagranicznych statków i że statek musi zostać oczyszczony, aby nie wpłynęły wraz z nim +szkodliwe organizmy morskie+”. Dodano też, że właściciel statku zatrudnił profesjonalnych nurków w celu oczyszczenia powierzchni statku poza wodami należącymi do Australii.

BBC poinformowała również, że statek Viking Orion nie został też wpuszczony do nowozelandzkich portów w Christchurch i Dunedin oraz do Hobart na Tasmanii, lecz nie jest to informacja potwierdzona.

Jeden z pasażerów powiedział, że od 26 grudnia wycieczkowicze nie mogą opuścić pokładu, i że pominięto cztery zaplanowane przystanki. „Wśród pasażerów narasta złość i frustracja” – dodał.

Według planu podróży następnym przystankiem jest Melbourne, gdzie Viking Orion miał zacumować w poniedziałek. Pasażerów poinformowano jednak, że będą mogli opuścić statek tylko na chwilę, aby władze migracyjne mogły dokonać formalności. Być może na dłużej pasażerowie będą mogli zejść na ląd w środę w Sydney.

Jeden z pasażerów powiedział, że takie perturbacje w rejsie to wstyd, „ponieważ dla wielu podróżnych może to być ich ostatnia okazja, aby zobaczyć tę część świata”.

„Płakałam zarówno z powodu wydatków – oszczędzałam na ten rejs przez dwa lata, jak też z tego powodu, że pozbawiono mnie wspomnień i doświadczeń” – powiedziała inna pasażerka.

14-pokładowy, mogący pomieścić 930 osób statek rzucił kotwicę około 27 km od wybrzeża podczas czyszczenia. Operator wycieczki przyznał, że „pewna ilość nalotu morskiego” została zebrana z kadłuba statku, oraz że spowodowało to „ominięcie kilku przystanków na trasie”. Dodano także, że w najbliższych godzinach statek popłynie w kierunku Melbourne, oraz że organizatorzy będą starali się zrekompensować pasażerom niedogodności.

BBC przypomniała, że pod koniec grudnia inny statek, Princess Cruises’ Coral Princess, nie został wpuszczony do jednego z portów w Nowej Zelandii z powodu oblepiających go ślimaków, które nie były rodzime dla tego obszaru.

źródło PAP/ fot.Viking Orion

Zobacz podobne

Za 5 miesięcy otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję,właśnie zakończono główne prace w śluzie

BS

Minął rok od zniszczenia rosyjskiego okrętu „Moskwa”

KM

Studenci Akademii Marynarki Wojennej pod wodą

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie