Polski Portal Morski
Aktualności Porty Środowisko

Statek wycieczkowy niewpuszczony do portu z powodu obcych organizmów na kadłubie

Statkowi wycieczkowemu Viking Orion z setkami pasażerów na pokładzie odmówiono zgody na cumowanie w Adelajdzie ze względu na pokrywającą kadłub warstwę mikroorganizmów, roślin, alg i małych zwierząt, wśród których mogą być gatunki inwazyjne – poinformowała w poniedziałek BBC.

Urzędnicy nakazali oczyszczenie kadłuba przed wpłynięciem, by uniemożliwić potencjalnym obcym gatunkom inwazyjnym ekspansję w siedliskach miejscowych organizmów – napisała BBC.

Australijskie władze poinformowały, że oczyszczanie kadłuba z obcych organizmów jest „wspólną praktyką dla wszystkich przybywających zagranicznych statków i że statek musi zostać oczyszczony, aby nie wpłynęły wraz z nim +szkodliwe organizmy morskie+”. Dodano też, że właściciel statku zatrudnił profesjonalnych nurków w celu oczyszczenia powierzchni statku poza wodami należącymi do Australii.

BBC poinformowała również, że statek Viking Orion nie został też wpuszczony do nowozelandzkich portów w Christchurch i Dunedin oraz do Hobart na Tasmanii, lecz nie jest to informacja potwierdzona.

Jeden z pasażerów powiedział, że od 26 grudnia wycieczkowicze nie mogą opuścić pokładu, i że pominięto cztery zaplanowane przystanki. „Wśród pasażerów narasta złość i frustracja” – dodał.

Według planu podróży następnym przystankiem jest Melbourne, gdzie Viking Orion miał zacumować w poniedziałek. Pasażerów poinformowano jednak, że będą mogli opuścić statek tylko na chwilę, aby władze migracyjne mogły dokonać formalności. Być może na dłużej pasażerowie będą mogli zejść na ląd w środę w Sydney.

Jeden z pasażerów powiedział, że takie perturbacje w rejsie to wstyd, „ponieważ dla wielu podróżnych może to być ich ostatnia okazja, aby zobaczyć tę część świata”.

„Płakałam zarówno z powodu wydatków – oszczędzałam na ten rejs przez dwa lata, jak też z tego powodu, że pozbawiono mnie wspomnień i doświadczeń” – powiedziała inna pasażerka.

14-pokładowy, mogący pomieścić 930 osób statek rzucił kotwicę około 27 km od wybrzeża podczas czyszczenia. Operator wycieczki przyznał, że „pewna ilość nalotu morskiego” została zebrana z kadłuba statku, oraz że spowodowało to „ominięcie kilku przystanków na trasie”. Dodano także, że w najbliższych godzinach statek popłynie w kierunku Melbourne, oraz że organizatorzy będą starali się zrekompensować pasażerom niedogodności.

BBC przypomniała, że pod koniec grudnia inny statek, Princess Cruises’ Coral Princess, nie został wpuszczony do jednego z portów w Nowej Zelandii z powodu oblepiających go ślimaków, które nie były rodzime dla tego obszaru.

źródło PAP/ fot.Viking Orion

Zobacz podobne

Tunel w Świnoujściu. 100 tysięcy m3 betonu na całą budowę tunelu!

BS

Pomorze Zachodnie. Miliardy na drogi, tunele i obwodnice!

BS

„Dar Młodzieży” wyruszył w rejs szkoleniowy

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie