Polski Portal Morski
Aktualności

Terminal w Świnoujściu przyjął 4,4 mln ton LNG, to więcej o 57 proc. rdr

Grupa Orlen w 2022 r. odebrała 58 ładunków LNG w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to najwięcej w historii gazoportu – poinformował w środę koncern. Do Świnoujścia dotarło 4,4 mln ton LNG, to wzrost o 57 proc. rdr – dodał.

Grupa Orlen podkreśliła w komunikacie, że „intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca”.

W ubiegłym roku PGNiG z Grupy Orlen odebrało w Świnoujściu 58 ładunków LNG, to o 23 więcej niż rok wcześniej, kiedy do terminalu przypłynęło 35 statków, przywożąc 2,8 mln ton LNG – podała Grupa. Dodano, że w ubiegłym roku najwięcej, bo 36 dostaw pochodziło z USA, na drugim miejscu znalazły się ładunki z Kataru – 18 statków. Grupa importowała też gaz skroplony z Nigerii (dwie dostawy), Trynidadu i Tobago oraz z Egiptu (po jednej dostawie).

W komunikacie podano, że wzrost liczby ładunków LNG był odpowiedzią na zaburzenia na europejskim rynku gazu spowodowane działaniami Gazpromu i rosyjską agresją na Ukrainę. „Grupa zwiększyła import przede wszystkim z terminali skraplających w Stanach Zjednoczonych, skąd do Polski dotarło aż o 20 ładunków więcej niż w 2021 roku” – poinformowano.

Jak dodano, intensyfikacja importu skroplonego gazu ziemnego była możliwa również dzięki rozbudowie terminalu w Świnoujściu, który od 2022 r. dysponuje mocą regazyfikacyjną w wysokości 6,2 mld m sześc. rocznie, czyli o 1,2 mld m sześc. więcej niż dotąd.

Łączny wolumen dostaw, które Grupa Orlen sprowadziła w 2022 r. przez terminal w Świnoujściu to 5,8 mld m sześc., co oznacza wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych terminalu na poziomie ok. 94 proc. To znów zdecydowanie więcej niż w 2021 r., kiedy ten wskaźnik wyniósł 78 proc., przy mocy terminalu wynoszącej 5 mld m sześc.” – podano w komunikacie.

Jak powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, dostawy skroplonego gazu ziemnego do terminalu stały się w 2022 r. głównym źródłem zaopatrzenia Polski w gaz zapewniając 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten surowiec.

W ubiegłym roku Grupa Orlen rozpoczęła odbiór ładunków skroplonego gazu ziemnego w terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie. W 2022 r. – jak wskazano – było osiem takich dostaw o łącznym wolumenie pół miliona ton LNG, co odpowiada 0,7 mld m sześc. gazu ziemnego w stanie lotnym. Większość odebranego paliwa, po regazyfikacji, została przesłana do Polski nowo otwartym gazociągiem Polska-Litwa – podała Grupa.

Dodano, że w tym roku, podobnie jak w 2022 r., dominującym kierunkiem importu będzie USA, co ma związek z realizacją dwóch umów długoterminowych z amerykańskimi firmami Chenierem i Venture Global, o łącznym docelowym wolumenie prawie 3 mln ton LNG rocznie. Przypomniano, że umowa z Cheniere weszła w życie w 2019 r., ale dopiero od tego roku wolumen dostarczanego na jej podstawie gazu osiągnie docelowy poziom 1,45 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 2 mld m sześc. gazu w stanie lotnym. Realizacja umowy z Venture Global natomiast rozpocznie się w ciągu roku – zaznaczono.

Grupa Orlen – jak podano – ma także podpisaną umowę z Klaipedos Nafta, operatorem terminalu LNG w Kłajpedzie. Na jej podstawie PGNiG może w tym roku sprowadzić do litewskiego gazoportu sześć ładunków LNG.

Po przejęciu PGNiG na początku listopada PKN Orlen podkreślał, że wraz z wcześniejszymi fuzjami, obejmującymi Grupę Energa i Grupę Lotos, obecna Grupa Orlen to największy w Europie Środkowej koncern multienergetyczny, jeden z największych w Europie i 155. na świecie pod względem przychodów.

Źródło: PAP Fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Niemcy/ Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch

KM

Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego

KM

Rozpoczęła się decydująca faza realizacji Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie