Polski Portal Morski
Aktualności

USA/ Rosjanin i Brytyjczyk oskarżeni o omijanie sankcji na jacht rosyjskiego oligarchy

Obywatel Rosji i Szwajcarii Władysław Osipow i Brytyjczyk Richard Masters otrzymali zarzuty w sprawie omijania sankcji nałożonych na rosyjskiego oligarchę Wiktora Wekselberga – podał w piątek amerykański resort sprawiedliwości. Biznesmeni mieli ukrywać fakt posiadania jachtu Tango przez oligarchę.

Jak podało w komunikacie ministerstwo, po nałożeniu sankcji na Wekselberga w 2018 r., para jego wspólników miała ukrywać rzeczywistego posiadacza wartej 90 milionów dolarów statku za pomocą skomplikowanej sieci firm-krzaków i zmiany nazwy „mimo że Wekselberg zaprojektował jacht, był jego jedynym użytkownikiem i ostatecznym właścicielem”.

Ostatecznie statek został zajęty przez hiszpańskie władze w kwietniu 2022 r. na prośbę USA. W piątek Hiszpanie aresztowali też mieszkającego na Majorce Mastersa w celu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Za Osipowem wystawiono z kolei list gończy. 

źródło PAP/ fot. Getty Images

Zobacz podobne

Akademia Wilczka Morskiego na Politechnice Morskiej w Szczecinie

KM

Nabór w programie Scandium Baltic Region Research Grants

KM

ZODIAK II w służbie Urzędu Morskiego w Gdyni

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie