Polski Portal Morski
Aktualności Ważne Żegluga

Wodowanie kadłuba pierwszego promu dla PŻM możliwe w III kwartale tego roku

Prace przy budowie pierwszego promu dla PŻM są zaawansowane, możliwe jest, że w trzecim kwartale 2023 r. nastąpi wodowanie kadłuba, potem rozpoczną się prace wykończeniowe – poinformował w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Pod koniec października ub.r. Gróbarczyk przekazał w mediach społecznościowych, że w Gdańsku rozpoczęło się cięcie blach pod budowę promów dla Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Wcześniej wiceminister informował PAP, że budowa pierwszej jednostki miała ruszyć w 2022 r.

Przedstawiciel resortu infrastruktury pytany przez PAP o postępy realizacji tej inwestycji przekazał, że prace są zaawansowane i można się spodziewać, iż w trzecim kwartale 2023 r. nastąpi wodowanie kadłuba pierwszej jednostki.

„Po zaawansowaniu prac w zakresie budowy poszczególnych sekcji prawdopodobnie w trzecim kwartale tego roku będzie wodowany cały kadłub. Potem rozpoczną się prace wykończeniowe na jednostce” – powiedział wiceminister infrastruktury.

Gróbarczyk podkreślił, że pierwsza jednostka – zgodnie z przyjętym harmonogramem – ma być oddana na przełomie 2024 i 2025 r.

Umowa na budowę promów została zawarta w listopadzie 2021 r., a w grudniu tamtego roku spółka Polskie Promy otrzymała 1 mld zł dokapitalizowania – w tym 650 mln zł od Skarbu Państwa, który objął nowe udziały w spółce Polskie Promy; pozostała kwota to finansowanie dłużne dla spółki.

Kontrakt przewiduje opcję trzy plus jeden, czyli budowę trzech promów i ewentualnie czwartego. Wiceminister Gróbarczyk dopytywany o ewentualną rewizję projektu podkreślił, że się on nie zmienił.

„Naszym celem jest realizacja kontraktu w obecnej formie, czyli trzy plus jeden” – dodał.

Odbiorcą pierwszego i trzeciego promu ma być PŻM, drugiego – PŻB. Promy będą budowane dla spółki Polskie Promy, której udziałowcami są Skarb Państwa i PŻM, przez Gdańską Stocznię Remontową im. Józefa Piłsudskiego w Gdańsku za pośrednictwem spółki celowej Remontowa Ropax Sp. z o.o.

Każdy z planowanych promów typu ro-pax (pasażersko–samochodowych ze zwiększoną przestrzenią ładunkową) ma mieć 195,6 m długości i 32,2 m szerokości. Promem będzie mogło podróżować 400 pasażerów, załoga będzie liczyła 50 osób. 

źródło PAP/ fot. mat. prasowy

Zobacz podobne

ORLEN dynamicznie rozwija się w Norwegii, by zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski

PL

Morska impreza w Szczecinie. Trzeci dzień Żagli 2023

KM

Norwegia/ Nowy rząd zezwoli na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie