Polski Portal Morski
Aktualności Porty Technologie Ważne

Polski PCS zwiększy konkurencyjność naszych portów usprawniając transport, logistykę, spedycję

Na promie Wawel trwa konferencja PCS pn. „Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”. Jak podkreślił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury podczas inauguracji wydarzenia: Polski PCS to odpowiedź na zapotrzebowanie światowej branży transportowej. Wdrożony w trzech polskich portach bezwzględnie poprawi naszą konkurencyjność. Dzięki tym najnowocześniejszym rozwiązaniom dorównamy naszym konkurencyjnym  portom.

– Nasze porty osiągnęły w minionym roku wspaniały wynik, 133 mln ton przeładunków – przypomniał minister Gróbarczyk. – System o którym dzisiaj mówimy, to niezwykła sprawa, ma sprawić by te przeładunki odbywały się sprawnie, szybko, ot tak!

Andrzej Zelek, prezes Polskiego PCS podkreślał w swoim wprowadzeniu, iż system oferowany przez spółkę łączy to, co się dzieje miedzy interesariuszami portów, konkurujących też między sobą, łączy procesy logistyczne.

Zwrócił uwagę, że port to granica państwa, obliguje do określonych obowiązków, działań itd., bez których nie da się przeprowadzać tranzytu, odprawiać towarów itd.

– My wprowadzamy wsparcie cyfrowe w wyprowadzaniu statków, obsłudze towarów, przechowywaniu ich w wolnych obszarach celnych itd. – dodał prezes Zelek. – Nasz system digitalizuje operacje, komunikuje systemy ze sobą, przetwarza ponad milion komunikatów miesięcznie, kanalizuje przepływ danych. 

Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. nt. zintegrowanej platformy informatycznej w strategii rozwoju portów. Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury podkreślił, iż postęp i rozwój są koniecznością, a rolą resortu jest ukierunkowanie rozwoju polskich portów. – Dziś możemy zobaczyć, jak można przyśpieszyć działania w obszarze portów, przejść od papierowej do cyfrowej rzeczywistości, po to, by nasze porty stały się wiodące na Bałtyku. Robimy wszystko by tak się stało.

Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk potwierdził, iż digitalizacja to priorytet i zdecydowanie przyspiesza procesy, dostawy, wyprowadzenie, przeładunek, a to wszystko wpływa na wydajność. – PCS jest sposobem na opanowanie setek maili, komunikatów między portem a agentem, agentami a operatorami itd. – Chcemy wyeliminować te tysiące dokumentów, dlatego potrzebny jest nam PCS, który poprzez autoryzowane przez nas moduły towarowe, maklerskie, skraca, ułatwia i usprawnia pracę.

fot. TT Marek Gróbarczyk
fot. Flickr

PJ

Zobacz podobne

PKN Orlen: w II kw. rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO – 3,2 mld zł

BS

Fiordy emitują tyle metanu, co wszystkie głębiny oceanów

JJ

Kalendarz Muzeum Marynarki Wojennej 2022

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie