Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Kanadyjczycy budują łańcuchy dostaw do budowy reaktorów BWRX-300.

Kanadyjski producent najcięższych elementów dla przemysłu jądrowego BWXT buduje łańcuch dostaw elementów do budowy reaktorów BWRX-300. Konstrukcje te zamierza stawiać w Polsce spółka Orlenu i Synthosu. Wcześniej pierwszy BWRX-300 ma powstać w Kanadzie.

W sierpniu 2022 roku BWXT zdobyło kontrakt projektowy na elementy reaktora BWRX-300, zaprojektowanego przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). Reaktor tego typu zamierza postawić w swojej elektrowni Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario miejscowy koncern energetyczny Ontario Power Generation, należący w całości do prowincji. Model ten ma też trafić do Polski, spółka Orlenu i Synthosu OSGE wskazała już pierwsze potencjalne lokalizacje. Reaktor tego typu zamierza wybudować także amerykański państwowy koncern TVA.

BWXT w Ontario ma osiem zakładów produkcyjnych, a w Cambridge – największą w Ameryce Północnej fabrykę ciężkich komponentów dla energetyki jądrowej. Firma w swojej historii zbudowała w tych zakładach m.in. ponad 320 wytwornic pary dla różnych klientów i do różnych typów reaktorów. Pojedyncza wytwornica ma masę, zależnie od modelu, od 400 do ponad 500 ton i długość co najmniej kilkunastu metrów. BWXT produkuje też zestawy paliwowe. Zbudowało też wszystkie reaktory, używane na okrętach marynarki Stanów Zjednoczonych o napędzie jądrowym, dostarcza do nich części i usług serwisowych.

BWXT miałoby zbudować m.in. największy i najważniejszy element – zbiornik reaktora, wraz z jego rdzeniem i wewnętrznym systemem wytwarzania pary. BWRX-300 to reaktor wodno-wrzący i para powstaje bezpośrednio w rdzeniu.

Prezes BWXT Canada John MacQuarrie ocenia, że produkcja elementów do BWRX-300 ma dziś interesujące perspektywy. „Oczekujemy sporego popytu na ten produkt” – mówi PAP MacQuarrie. „Obok odbiorców w Kanadzie mamy w kręgu zainteresowanych także Polskę, USA i Wielką Brytanię” – dodaje.

„Uważam, że w ciągu następnych lat, oprócz Darlington, zobaczymy kolejne projekty BWRX-300, nawet po 2-3 roczne. Perspektywy są bardzo ciekawe dla nas, jako producenta ciężkich elementów” – mówi prezes BWXT. Na razie firma ocenia, że jeżeli podpisze odpowiedni kontrakt z OPG, już jesienią tego roku zacznie zamawiać materiały i komponenty do pierwszego BWRX-300.

MacQuarrie zaznacza, że BWXT dokonuje ostatecznego montażu elementów, które zamawia u innych producentów. Mamy sprawdzonych dostawców takich części w Korei Płd., Japonii czy Wielkiej Brytanii. Nie jest jednak przesądzone, kto i co będzie dostarczał – podkreśla.

Budowa samego zbiornika trwa kilkadziesiąt miesięcy, ale prezes BWXT ocenia, że przy seryjnych zamówieniach i po uruchomieniu produkcji firma będzie w stanie budować nawet sześć zbiorników rocznie. MacQuarrie podkreśla, że seryjna produkcja przekłada się na spadek kosztów. „Wybudowanie jednego zbiornika jest kosztowne, przy ponad 10 w serii redukcja kosztów może sięgnąć 10-15 proc. Budowa dla przemysłu jądrowego nigdy nie będzie zautomatyzowana w wysokim stopniu, dlatego efekt skali szacujemy na tyle, a nie więcej” – zaznacza.

OPG na razie przygotowuje się do budowy jednego nowego reaktora w Darlington, ale docelowo zakłada, że w połowie lat 30. firma będzie miała ich cztery. W Polsce we wskazanych wstępnie przez OSGE lokalizacjach, jak np. Stawy Monowskie koło zakładów Synthosu w Oświęcimiu, Ostrołęka czy Włocławek, mają być budowane po 3-4 reaktory BWRX-300.

BWXT obecnie realizuje kontrakty na budowę 32 wytwornic pary, zarówno do reaktorów wodnych ciśnieniowych, jak i kanadyjskich ciężkowodnych typu Candu. Jednostki tego typu pracują w miejscowych elektrowniach Darlington, Pickering i Bruce, i po 30 latach pracy przechodzą planowe remonty, wymagające wymiany wielu elementów, w tym i wytwornic. 

źródło: PAP / fot. archiwum

Zobacz podobne

PGNiG: dostawy gazu do odbiorców bez zakłóceń

BS

Włodarze Szczecina od niemal roku zwlekają z pomocą firmom stoczniowym

AB

Ile waży Sokół?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie