Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Szef sztabu marynarki wojennej: zwiększa się obecność Rosjan na Morzu Śródziemnym, postawa Rosjan jest agresywna

Zwiększa się obecność floty rosyjskiej na Morzu Śródziemnym, istnieje wysokie ryzyko incydentów – oświadczył w czwartek szef sztabu włoskiej marynarki wojennej admirał Enrico Credendino. Odnotował, że postawa Rosjan jest „agresywna”.

W wystąpieniu przed komisją obrony włoskiej Izby Deputowanych admirał Credendino podkreślił, że skutki wojny na Ukrainie w kontekście bezpieczeństwa Włoch są dostrzegalne na morzu.

Notuje się, zaznaczył, „ogromny wzrost liczby jednostek rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym i na Morzu Czarnym do poziomu, jakiego nie było nawet w czasach zimnej wojny”.

„Liczba rosyjskich okrętów na Morzu Śródziemnym wzrosła. To wysoka liczba, która nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszego terytorium, ale bardzo zwiększa napięcie” – przyznał włoski admirał, cytowany przez Ansę.

Następnie stwierdził: „Rosjanie mają agresywną postawę, która nie była czymś codziennym na Morzu Śródziemnnym i była ewidentna tylko na Bałtyku. Ryzyko incydentu jest prawdopodobne, a kiedy do niego dochodzi nie wiadomo, jak się może skończyć” – oświadczył szef włoskiej marynarki wojennej.

Ocenił też, że na Morzu Śródziemnym panuje „niestabilna równowaga”.

„Nie widziano nigdy wcześniej czterech grup lotniskowców: włoskiego, francuskiego, amerykańskiego i hiszpańskiego okrętu amfibijnego. Rosjanie bez problemu docierają aż do Morza Jońskiego, robią wypady w tym kierunku z grupą trzech nowoczesnych okrętów” – mówił admirał.

Ocenił, że sytuacja jest „złożona i niespokojna, a ryzyko incydentów wysokie”.

Źródło/PAP/fot.PAP

Zobacz podobne

Bułgarskie władze zamykają porty dla statków wpisanych do rosyjskiego rejestru morskiego

KM

Ruszyła budowa drugiego promu Ro-Pax dla polskich armatorów

BS

Jarosławiec, czyli „polski Dubaj”. To największa taka plaża w Europie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie