Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Żaglowiec ORP Iskra z nagrodą specjalną

Akademia Marynarki Wojennej i żaglowiec ORP „Iskra” otrzymały honorowe nagrody w konkursie „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”. Nagrodę za wychowanie pokoleń żeglarzy, przyznali ludzie morza . Historia wyróżnień liczy już ponad pół wieku.

Niewielkie koło sterowe z plakietką i sekstant spoczywający w drewnianym pudełku to obiekt westchnień niejednego młodego żeglarza. Na nagrody te mogą jednak liczyć tylko najwybitniejsi ludzie morza. W piątek po południu do grona laureatów konkursu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant” oficjalnie dołączyły Akademia Marynarki Wojennej i żaglowiec ORP „Iskra”. 

 Oficjalnie, bo swoją decyzję członkowie jury faktycznie ogłosili pod koniec ubiegłego roku. – Ani gdyńska uczelnia, ani żaglowiec nie zostały nagrodzone za konkretny wyczyn. Postanowiliśmy jednak docenić ogromny wkład, jaki wniosły w wychowanie pokoleń żeglarzy – przyznaje Aleksander Gosk, koordynator projektu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”.

Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1922 – 2022 .To wyraz uznania Jury Rejsu Roku dla wkładu uczelni w historię polskich żagli

– Podchorążowie z AMW na początku swojej drogi odbywają żeglarską praktykę. Wielu z nich kontynuowało tę przygodę także po opuszczeniu akademii. Żeglarzy z sukcesami mamy nawet wśród admirałów – dodaje. Przypomina też, że jeszcze przed wojną studenci wojskowi AMW i wykształceni przez uczelnię oficerowie brali udział w żeglarskich projektach gen. Mariusza Zaruskiego – twórcy Yacht Klubu Polski oraz Ligi Morskiej i Rzecznej, a także organizatora oceanicznych rejsów. – W latach dziewięćdziesiątych podchorążowie i wykładowcy akademii odbyli też rejs dookoła świata – pierwszy w historii pod banderą wojenną Rzeczypospolitej – opowiada Gosk. Na wyprawę wyruszył wspomniany już żaglowiec ORP „Iskra”, zaś wyczyn ówczesnej załogi do dziś nie został powtórzony przez żaden polski okręt. Do tego w ubiegłym roku AMW obchodziła setną rocznicę powstania. Z kolei „Iskra” świętowała 40 lat od pierwszego podniesienia bandery.

Barkentyna ORP „Iskra” projektu B79/II została wybudowana w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Gdańsku (obecnie Stocznia Gdańska SA) w celu zastąpienia poprzedniego szkunera o tej samej nazwie. Jednostka jest jednym z trzech bliźniaczych okrętów projektu. Oprócz niej zbudowano także s/y Podorię pływającą pod polską banderą, oraz Kalikarę należącą do Marynarki Wojennej Bułgarii. „Iskrę” wodowano w 1982. Jej zadania są takie same jak poprzedniczki. Okręt kontynuuje tradycje żeglarskie w Polskiej Marynarce Wojennej i służy w celu odbywania praktyk morskich. W rejsy chodzi głównie z podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej. Po wcieleniu do służby okręt wszedł w skład Grupy Okrętów Szkolnych Akademii Marynarki Wojennej, a od 1995 znajduje się w Dywizjonie Okrętów Szkolno-Badawczych 3. Flotylli Okrętów. Macierzystym portem jednostki jest Port Wojenny Gdynia.

źrodło http://www.polska-zbrojna.pl/ amw.gdynia.pl /fot. wiadomosci.szczecin.eu

Zobacz podobne

Najliczniejsze od lat ślubowanie w MOSG

KM

W Porcie Gdynia udaremniono przemyt wypchanych niedźwiedzi

KM

Do Portu Świnoujście trafiła pierwsza dostawa węgla z RPA dla polskiej energetyki

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie