Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Chińska armia twierdzi, że odpędziła amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych; Waszyngton zaprzecza

Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim i został z nich przepędzony; władze w Waszyngtonie zaprzeczają – poinformowała agencja Reutera.

Chińska armia twierdzi, że niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął na wody terytorialne Chin w pobliżu Wysp Paracelskich, do których prawo oprócz Pekinu roszczą sobie Tajwan i Wietnam. Chińskie władze stwierdziły, że okręt wpłynął na ich wody terytorialne, „podważając pokój i stabilność na ruchliwym szlaku wodnym”.

„Nasze siły utrzymają wysoki stan gotowości przez cały czas i podejmą wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie chronić suwerenność narodową i bezpieczeństwo oraz pokój i stabilność na Morzu Południowochińskim” – powiedział Tian Junli, rzecznik chińskiego Dowództwa Południowego, dodając, że amerykański okręt został zmuszony do opuszczenia tych wód.

Marynarka wojenna USA w czwartek zakwestionowała oświadczenie chińskiego wojska, mówiąc, że niszczyciel prowadzi „rutynowe operacje” na Morzu Południowochińskim i nie został wydalony.

„Stany Zjednoczone będą nadal latać, żeglować i działać wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe” – napisano w oświadczeniu 7 Floty Marynarki Wojennej USA.

Wyspy Paracelskie to sporny archipelag rozciągający się na Morzu Południowochińskim ok. 325 km na wschód od Wietnamu. Chiny sprawują de facto kontrolę nad wyspami i zbudowały na nich swoje instalacje i placówki, wbrew stanowisku Tajwanu i Wietnamu.

W tym rejonie napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wzrasta – dodał „Guardian”. Stany Zjednoczone wzmacniają sojusze w regionie Azji i Pacyfiku, starając się przeciwdziałać wrastającej aktywności Pekinu na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej, gdzie Pekin zwiększa swoje roszczenia terytorialne.

źródło PAP/ fot. U.S. Navy

Zobacz podobne

Marek Gróbarczyk: wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników

KM

Koniec akcji „Bezpieczny sezon turystyczny 2021” nad Adriatykiem i Morzem Czarnym

JJ

Pomnik ofiar morza wymaga renowacji!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie