Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Został on ustanowiony z datą 22 marca przez Komisję Helsińską w 1997 roku. Tego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Wody ogłoszony przez ONZ w 1992 roku.

Bałtyk to najmłodsze, najpłytsze i najsłodsze morze na Ziemi. Świat roślinny tworzą w nim glony – brunatnice, czyli morszczyny i zielenice. Występują w nim takie ssaki jak: foka szara i obrączkowana oraz morświn. Bałtyckie ryby to głównie dorsz, śledź, płastugi, szprot, makrela, łosoś, belona, głowacze, węgorz. Bezkręgowce są reprezentowane m.in. przez małże, skorupiaki, jamochłony. Ptactwo to: perkozy, kormorany, nurzyki, alki, łabędzie i mewy.

Bałtyk jest morzem stosunkowo płytkim, mało słonym, zamkniętym i mniej zróżnicowanym niż inne morza. Wszystkie kraje wokół niego są silnie uprzemysłowione, co powoduje zmiany przyrodnicze, jakie w tym akwenie zachodzą za sprawą człowieka – można je tu obserwować dużo szybciej niż w oceanach.

I tak np. średnia temperatura wody w oceanach na świecie podniosła się w ostatnich trzech dekadach o 0,5 stopnia C, zaś w Bałtyku wzrosła o 1,5 stopnia C, choć nadal uważany jest za morze zimne.

Dużym problemem jest eutrofizacja Bałtyku, czyli jego „przeżyźnienie”. Jeśli do wody trafi zbyt wiele substancji takich jak azot i fosfor z nawozów sztucznych i ścieków, na wodzie pojawiają się zakwity sinic. Uniemożliwiają one rozwój innym organizmom, a przy ich rozkładzie pochłaniany jest tlen. Powstają wiec w Bałtyku tzw. pustynie tlenowe, a tlen jest niezbędny do życia organizmom wodnym, w tym rybom.

Sytuacja ryb w Bałtyku nie jest dobra również z powodu przełowienia. W Morzu Bałtyckim łowią floty dziewięciu otaczających je krajów: Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy oraz Rosji. Jego zasoby są więc w większości wykorzystywane przez kraje należące do UE w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Na Bałtyku operuje prawie 6 tys. statków rybackich. Największe floty pod względem liczby łodzi i kutrów mają Estonia i Finlandia, a najmniejsze Litwa i Rosja.

Coraz gorsze warunki środowiskowe oraz intensywna eksploatacja doprowadziły do przełowienia stad dorsza bałtyckiego. Obecnie łowienie tej ryby na Bałtyku jest wstrzymane ze względu na krytycznie niski stan jej populacji.

Fot.: Fotolia

Zobacz podobne

Kąpieliska i marina w Świnoujściu z Błękitną Flagą

KM

PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek

BS

ORP Orzeł w PGZ Stoczni Wojennej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie