Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Korea Płd.: Wspólne ćwiczenia z udziałem amerykańskiego lotniskowca

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Nimitz uczestniczyła w poniedziałek we wspólnych manewrach armii USA i Korei Południowej w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Wcześniej w akcie protestu Korea Północna odpaliła dwa pociski balistyczne.

Lotniskowiec ćwiczył z ważnymi okrętami wojennymi Korei Południowej na wodach na południe od wyspy Czedżu. We wtorek zawinie do portu w Pusanie – podała agencja Yonhap, powołując się na południowokoreańską marynarkę i ministerstwo obrony w Seulu.

Kilka godzin przed tymi ćwiczeniami reżim w Pjognjangu wystrzelił do morza dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu – wynika z informacji południowokoreańskiego wojska.

Korea Południowa i Stany Zjednoczone prowadzą obecnie ćwiczenia desantowe Ssangyong (podwójny smok). Rozpoczęły się one w ubiegłym tygodniu i mają potrwać do 3 kwietnia.

Dowództwo sił USA w regionie Indo-Pacyfiku ogłosiło, że najnowsza próba rakietowa Korei Północnej nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia dla żołnierzy i terytorium USA ani ich sojuszników. Zaznaczyło jednak, że wystrzelenie pocisków „podkreśla destabilizujący wpływ bezprawnych programów rakiet balistycznych i broni masowego rażenia KRLD”.

Pjongjang wystrzelił w ubiegłym roku rekordową liczbę pocisków balistycznych i kontynuuje te próby w roku bieżącym, protestując przeciwko zacieśnianiu współpracy obronnej USA i Korei Płd. W marcu Korea Północna ogłosiła, że jeden z testów był symulacją „uderzenia nuklearnego na ważny wrogi cel”.

Stany Zjednoczone starają się natomiast wzmacniać zaufanie do strategii „rozszerzonego odstraszania”, czyli zobowiązania Waszyngtonu do obrony sojuszników w razie ataku.

Źródło: PAP Fot.: Pixabay

Zobacz podobne

Skromny symbol wielkiego wydarzenia ! Tor wodny Świnoujście-Szczecin pogłębiony.

BS

Wyspa Karsibór. Ważna inwestycja zakończona

KM

Niemcy chcą pozwać Polskę za rozbudowę Odry. „Złożą donos na siebie”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie