Polski Portal Morski
Aktualności

Unimot przejął terminale paliwowe i zakłady Lotosu

Wszystkie warunki umożliwiające przejęcie przez spółkę Unimot Investments 100 proc. akcji Lotos Terminale od PKN Orlen zostały spełnione – poinformował Unimot w komunikacie. Zawarcie umowy przeniesienia akcji Lotos Terminale nastąpi 7 kwietnia.

Unimot w styczniu informował o zawarciu przedwstępnej umowy zakupu terminali paliwowych i zakładów produkcji asfaltów Grupy Lotos.

W lutym Unimot Investments, spółka zależna Unimotu, zawarła z PKN Orlen przyrzeczoną warunkową umowę nabycia 100 proc. akcji Lotos Terminale.

Jak wtedy podano, strony zobowiązały się do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży pod warunkami określonymi w umowie przyrzeczonej, tj. związanymi z nieskorzystaniem z prawa pierwokupu przez uprawnione organy.

Zgodnie z ustaleniami, z chwilą zawarcia umowy przeniesienia, Unimot Investments będzie zobowiązany do zapłaty – wyliczonej według mechanizmów ustalonych w umowie przedwstępnej – należnej ceny, która została uwzględniona w łącznym szacowanym zaangażowaniu grupy emitenta w transakcję, tj. w kwocie 450 mln zł.

Zgodnie z umową, Grupa Unimot nabędzie biznes niezależnego operatora logistycznego, który obejmuje dziewięć terminali paliw o łącznej bieżącej pojemności 350 tys. m sześc., w tym pięć terminali należących obecnie do Lotos Terminale: w Czechowicach-Dziedzicach, Jaśle, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu oraz Rypinie, a także cztery terminale należące obecnie do PKN Orlen: w Bolesławcu, Szczecinie, Gutkowie oraz Gdańsku.

Po zakończeniu prowadzonych prac rozwojowych zdolności magazynowe wzrosną do 410 tys. m sześc.

W wyniku transakcji grupa Unimot stanie się trzecim graczem na rynku magazynowania paliw w ujęciu wolumenowym. Dodatkowo, po zrealizowaniu przez PKN Orlen modernizacji i rozbudowy terminala morskiego w Szczecinie, grupa Unimot dodatkowo dysponować będzie ok. 10 tys. m sześc. pojemności przeznaczonych do magazynowania paliwa lotniczego oraz 40 tys. m sześc. przeznaczonych do magazynowania oleju napędowego.

Ponadto w ramach transakcji grupa Unimot przejmie biznes bitumen. Obejmie on wydzielane ze spółki Lotos Asfalt zakłady produkcji asfaltów w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach wraz z działem handlowym, jak również dziesięcioletni kontrakt na dostawy przez Grupę Lotos produktów asfaltowych i surowca do ich produkcji w ilości do 500 tys. ton rocznie, dzięki czemu Unimot stanie się drugim graczem na rynku sprzedaży asfaltów w ujęciu wolumenowym.

źródło biznes PAP/ fot. Lotos

Zobacz podobne

Odwiert geotermalny, który ma mieć 7 km głębokości – na półmetku; natrafiono na gorące źródła

PL

Rząd przekaże 856 mln zł na falochron dla terminala LNG w porcie Gdańsk

KM

„Dar Młodzieży” pierwszy na mecie drugiego wyścigu The Tall Ships Races 2023

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie