Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Porty Ważne

Morze Bałtyckie zasługuje na gigantyczne, nowoczesne inwestycje

Morze Bałtyckie, które staje się wewnętrznym morzem NATO zasługuje na gigantyczne, nowoczesne inwestycje; po latach pauzy i niedostrzegania polskiego wybrzeża udało się pchnąć polską gospodarkę na właściwe tory – powiedział PAP w poniedziałek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

W poniedziałek w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku odbyła się konferencja podsumowującą pięć projektów Urzędu Morskiego w Gdyni, które poprawiają dostęp do trójmiejskich portów od strony morza, a także wzmacniają bezpieczeństwo życia i nawigacji na polskich obszarach morskich.

Chodzi o projekty: „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku”; „Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia. Etap II – pogłębienie toru podejściowego”; „Modernizacja wejścia do Portu Wewnętrznego w Gdańsku. Etap III A”; „Budowa morskiego systemu łączności w niebezpieczeństwie, GMDSS-PL” oraz projekt „Zintegrowany system oznakowania nawigacyjnego z elementami e-navigation”.

„Morze Bałtyckie, które staje się wewnętrznym morzem NATO zasługuje na gigantyczne, nowoczesne inwestycje. Mamy koszto i czasochłonne inwestycje jak nowe nabrzeża i modernizacja starych nabrzeży oraz budowę falochronów, ale też bardzo innowacyjne podejście do bezpieczeństwa i komunikacji na morzu” – podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Witkowski zaznaczył, że branża morska dostrzega, że „gigantyczne pieniądze płyną na polskie wybrzeże razem z towarami”.

„Polskie porty w tym roku po raz kolejny zanotują rekordy przeładunków, mimo wojny na Ukrainie. Po pandemii Covid-19 gospodarka się odradza. Po kongestiach na Dalekim Wschodzie, Morze Bałtyckie cały czas jest atrakcyjne i nie możemy z tej drogi zejść. Polskie porty muszą być konkurencyjne, muszą się rozbudowywać” – stwierdził.

„Jestem optymistą, bo po latach pauzy i niedostrzegania polskiego wybrzeża udało się pchnąć polską gospodarkę na właściwe tory. Jest ona bardzo innowacyjna, zarówno w aspekcie informatycznym, technologicznym, personalnym, jak i ekologicznym, ponieważ światowe wymogi dotyczące żeglugi morskiej i funkcjonowania portów wymuszają też na nas pewne rozwiązania. I dobrze, bo nikt nie chce żeby Bałtyk był zanieczyszczony, żeby był śmietnikiem Europy. To jest nasze morze, jesteśmy jego współgospodarzem i czerpmy z tego korzyści” – dodał Witkowski.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski podkreślił, że łączny koszt pięciu podsumowywanych w poniedziałek inwestycji, to ponad 1 mld 150 mln zł.

„Będą one służyły przez dziesiątki lat, a także poprawiały możliwości rozwojowe i zapewniały konkurencyjność portów. Widzimy jak te krzywe dotyczące przeładunków w portach pną się do góry” – dodał.

Jak zaznaczył, „koniecznością dziejową” w przyszłości będzie budowa portu zewnętrznego w Ustce. „Taki port musi powstać na środkowym wybrzeżu. W Ustce możemy stworzyć terminal instalacyjny, ale też poważne centrum serwisowe. Mamy już program funkcjonalno-użytkowy, w tej chwili wykonujemy raport oddziaływania na środowisko i czekamy tylko na zielone światło i finansowanie tego przedsięwzięcia” – wskazał dyrektor Piotrzkowski.

Źródło PAP fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

Marek Gróbarczyk: Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej

AB

Farmy wiatrowe na Bałtyku przy udziale ILF Consulting Engineers Polska – prace już ruszyły

Autor

Międzynarodowe działania na rzecz ochrony Bałtyku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie