Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

W porcie Marynarki Wojennej zacumował potężny niszczyciel rakietowy

W sobotę rano do portu Marynarki Wojennej w Gdyni wpłynął włoski niszczyciel rakietowy typu Horizon – „Caio Duilio” (numer burtowy D554).

O wpłynięciu do gdyńskiego portu włoskiego niszczyciela poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Okręt zacumował w porcie Marynarki Wojennej w sobotę o godz. 9.

Minister Błaszczak napisał w sobotę na Twitterze: „Do Polski przybył włoski sojuszniczy niszczyciel rakietowy #ITSCaioDuilio z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę polskiego wybrzeża i ochronę infrastruktury krytycznej RP”.

– Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku – przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do przybycia do Gdynia włoskiego okrętu „Caio Duilio”.

„Kilkadziesiąt godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę postanowienia, do portu w Gdyni wchodzi włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio. To jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie: 48 wyrzutni rakiet i zdolności radiolokacyjne sięgające setek kilometrów” – napisał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Jednostka ma 153 metry długości i 20,3 szerokości. Niszczyciel jest uzbrojony w system rakietowy PAAMS z 48 pionowymi wyrzutniami pod pociski przeciwlotnicze Aster 15/Aster 30 (zasięg zwalczania – 30 i 120 km. Okręt posiada też osiem wyrzutni pocisków przeciwokrętowych Otomat oraz jest wyposażony w armaty 25 i 76 mm oraz wyrzutnie torped.

„Caio Duilio” osiąga prędkość 29 węzłów (ok. 54 km/h). Posiada lądowisko i hangar dla śmigłowca. Załoga jednostki liczy 230 osób.

Okręt wszedł do służby we włoskiej marynarce wojennej 22 września 2011 roku. Jednostce nadano imię rzymskiego dowódcy z okresu wojny punickiej, który w 260 roku p.n.e. zwyciężył w bitwie morskiej pod Mylae.

źródło PAP// fot. ItalianLarry, CC-BY-SA 3.0

Zobacz podobne

Do Kołobrzegu powraca portowy tramwaj wodny

BS

Wycieczkowce w Porcie Gdynia

AB

D-Day: Dzień, który zmienił bieg wojny

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie