Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

USA uzyskają większy dostęp do instalacji wojskowych Papui-Nowej Gwinei

Stany Zjednoczone i Papua-Nowa Gwinea podpisały w poniedziałek nowe porozumienie o współpracy obronnej, które według doniesień ma zwiększyć dostęp wojsk USA do instalacji wojskowych w tym kraju. Do podpisania umowy ważnej w kontekście rywalizacji USA z Chinami doszło mimo odwołania przez prezydenta Joe Bidena wizyty w PNG.

„To porozumienie zmodernizuje nasze relacje bezpieczeństwa i (…) ustanowi fundamentalne ramy, na bazie których oba kraje zwiększą współpracę wojskową, wzmocnią nasze relacje dwustronne, ulepszą zdolności sił obronnych PNG i zwiększą stabilność w regionie” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Port Moresby, stolicy Papui-Nowej Gwinei, szef dyplomacji USA Antony Blinken.

Blinken podpisał porozumienie w zastępstwie prezydenta Bidena, który miał zostać pierwszym urzędującym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który złożył wizytę w tym kraju. Biden odwołał jednak podróż do PNG i Australii, by móc na czas wynegocjować porozumienie budżetowe z Republikanami w Kongresie, mające oddalić widmo niewypłacalności kraju.

Dokładna treść porozumienia nie jest na razie znana, co wzbudziło kontrowersje w Papui. Przeciek rzekomego tekstu umowy doprowadził do protestów opozycji, zarzucającej rządowi, że godzi się na ograniczenie suwerenności kraju. Doniesienia mediów mówiły, że pakt da wojskom USA większy dostęp do instalacji militarnych w Papui.

Dodatkowo podpisano umowę o bezpieczeństwie morskim, która pozwoli amerykańskiej Straży Przybrzeżnej na patrolowanie wód PNG, by strzec je przed „nielegalnym połowem ryb, handlem narkotykami, przemytem ludzi i transportem broni masowego rażenia”. Kraj z Oceanii otrzyma też sprzęt i pomoc wartą 45 mln dolarów.

Blinken i premier PNG James Marape podczas konferencji prasowej przekonywali, że umowa jest „porozumieniem równych i suwerennych krajów” i „autostradą dwukierunkową”.

Umowa ma znaczenie w kontekście amerykańsko-chińskiej rywalizacji o wpływy zarówno w wyspiarskim kraju, jak i w szerszym regionie Indo-Pacyfiku.

W poniedziałek w Port Moresby odbył się szczyt Forum USA – Państwa Wyspiarskie Pacyfiku. W reakcji na chińską ofensywę dyplomatyczną USA wzmacniają swoją obecność i współpracę z państwami na Oceanie Spokojnym, m.in. otwierając ambasady na Wyspach Salomona, Vanuatu, Kiribati i Tondze.

Źródło/ PAP/ Fot. PAP/EPA

Zobacz podobne

Rozpoczyna się remont kanału Piękna Góra na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

JJ

Witkowski: Polskie Promy prowadzą zaawansowane rozmowy z konsorcjum banków

BS

Żaglowce, oldtimery i okręty przypłyną w ten weekend do Szczecina. Będzie Dar Młodzieży!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie