Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Norwegia/ Wojsko domaga się zwiększenia nakładów na obronność z powodu zagrożenia ze strony Rosji

Norweskie siły zbrojne przedstawiły w środę raport, w którym domagają się zwiększenia nakładów na obronność w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Postulują m.in. by powiększyć flotę marynarki wojennej o cztery, a najlepiej sześć fregat.

„Rosja jest zarówno niestabilna, jak i nieprzewidywalna” – podkreślił szef norweskich sił zbrojnych Eirik Kristoffersen. Przyznał, że „dziś wojsko ma ograniczoną możliwość obrony kraju i sojuszników przed poważnymi zagrożeniami i atakami”.

Według Kristoffersena wzmocnienia wymaga m.in. obrona powietrzna i marynarka wojenna. „Nasza obecność na kluczowych obszarach morskich jest zbyt słaba” – zauważył.

Inne wskazane wyzwanie – to konieczność zwiększenia liczebności wojska.

W przekazanym rządowi raporcie wykazano konieczność przekazania na obronność dodatkowych około 8 mld koron (670 mln euro) rocznie w latach 2025-31.

Na początku maja premier Norwegii Jonas Gahr Store ogłosił zwiększenie nakładów na obronność do co najmniej 2 proc. PKB do 2026 roku w celu osiągnięcia progu oczekiwanego przez NATO. Jak wówczas mówił, podstawą zwiększenia budżetu wojska ma być analiza cen ropy i gazu, z których sprzedaży Norwegia czerpie dochód. Szczegółowy plan wzrostu wydatków na wojsko ma zostać przedstawiony sojusznikom na lipcowym szczycie NATO w Wilnie.

Źródło PAP fot. Pixabay

Zobacz podobne

Produkcja w fabryce Polimery Police ruszy w tym tygodniu

KM

GDDKiA/ Od środy kierowcy będą mogli jeździć odcinkiem Śniadowo-Łomża Południe S61 Via Baltica

KM

Do Terminala LNG w Świnoujściu dotarła 231 dostawa gazu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie