Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Dzień Marynarza Rzecznego 2023

Już 1 i 2 lipca 2023 roku nad Odrą w centrum Wrocławia zaplanowano główne uroczystości z okazji obchodów Dnia Marynarza Rzecznego przypadających co roku 3 lipca. W stolicy Dolnego Śląską w sobotę interesujące wydarzenia odbędą się na bulwarze Xawerego Dunikowskiego, natomiast w niedzielę na bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich. Oczywiście nie zabraknie widowiskowych pokazów i parady z udziałem jednostek Wód Polskich RZGW we Wrocławiu pływających na wodzie oraz wielu innych atrakcji.

Polska posiada duży potencjał transportu rzecznego, około 3680 kilometrów śródlądowych dróg wodnych uznanych za żeglowne. Codzienna służba załóg floty śródlądowej pozwala na utrzymanie szlaków wodnych w dobrym stanie i zapewnienie sprawnej przeprawy zarówno mniejszym jednostkom – łodziom i żaglówkom, jak i większym – barkom i promom. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zarządzając wodami posiada również własne załogi i flotę, która dba między innymi o znakowanie szlaków, usuwanie przeszkód, odmulanie akwenów i prowadzenie akcji lodołamania w okresie zimowym. Stopniowo flota zasilana jest w nowe specjalistyczne jednostki, jak łodzie inspekcyjne czy lodołamacze. Główną i najdłuższą drogą śródlądową w Polsce jest Odra. Na jej wodach przewozi się najwięcej ładunków za pomocą transportu wodnego. Wody Polskie sukcesywnie ulepszają Odrzańską Drogę Wodną, między innymi modernizując poniemiecką infrastrukturę.

Warto dodać, że święto o historycznej nazwie Dzień Marynarza Rzecznego powstało dla upamiętnienia pierwszej wiktorii, kiedy 3 lipca 1919 roku rajd rzeką Jasiołdą trzech łodzi motorowych z desantem piechoty zapewnił Polakom zajęcie Horodyszcza. Uzbrojone w ciężkie karabiny maszynowe monitory rzeczne osłoniły ogniem desantujących się piechurów pod dowództwem chorążego Andrzeja Baja. Było to pierwsze znaczące zwycięstwo w walce z bolszewikami nowo utworzonej flotylli operującej na obecnym pograniczu ukraińsko-białoruskim. Marynarze śródlądowi uczestniczyli następnie w odbiciu z rąk komunistów Kijowa i w całej kampanii 1920 r.

W okresie międzywojennym flotylle śródlądowe marynarki wojennej stacjonowały w rejonie Pińska oraz Bydgoszczy. Dysponowały nowoczesnymi łodziami i nawet własną eskadrą lotniczą. Na rzekach II RP testowano nowatorskie rozwiązanie techniczne polskiej myśli inżynierskiej, w tym nowe stopy metali do produkcji kadłubów. Obecnie Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej jest najważniejszym świętem dla marynarzy, którzy służą we flotach żeglugi śródlądowej, także w Wodach Polskich, a nasze gospodarstwo jest dumne, że cenione na całym świecie znakomite grono fachowców zasila nasze szeregi w codziennej pracy.

Dzień Marynarza Rzecznego jest nazwą historyczną, współcześnie święto 3 lipca nazywane jest również Dniem Marynarza Żeglugi Śródlądowej. Szczegółowy harmonogram uroczystości i agenda wydarzeń znajdują się na tej stronie: http://wroc.uzs.gov.pl/dzien-marynarza-rzecznego-2023/

Źródło Wody Polskie fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Kongres Morski już za kilka dni! Wielkie przygotowania do wielkiego wydarzenia!

BS

Przeładunki ogromnym żurawiem na Nabrzeżu Rudowym

BS

„Dar Młodzieży” wyruszył w rejs szkoleniowy

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie