Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Obwodnica Kołbaskowa. Umowa na projekt budowlany podpisana!

Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na wykonanie projektu budowlanego obwodnicy Kołbaskowa, początkującej budowę obwodnicy zachodniej Szczecina, a w dalszej kolejności – Polic.  Ryszard Kowalski zapewnił, że Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DiM w ciągu 15 miesięcy wykona dokumentację. Budowa potrwa ok. 2 lat.

 

Dokument został podpisany w trakcie konferencji, w której uczestniczyli wiceministrowie resortu Infrastruktury Marek Gróbarczyk i Rafał Weber, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Marcin Pawlicki, samorządowiec i szef Klubu Radnych PiS w Rady Miasta Szczecina. Minister Marek Gróbarczyk zwrócił uwagę na skalę inwestycji infrastrukturalnych na Pomorzu Zachodnim.

– Modernizujemy tor wodny Szczecin-Świnoujście do 12,5 m głębokości, powstaje tunel pod Świną, wiele kilometrów dróg ekspresowych – wymieniał. – Teraz czas na obwodnicę zachodnią Szczecina, której obejście Kołbaskowa stanowi początek, z najdłuższym tunelem, który powstanie pod Odrą. To są bardzo ważne inwestycje, otwierające nowe możliwości transportu dla całego regionu, firm Pomorza, naszych portów.

Minister Rafał Weber dodał, iż obwodnica Kołbaskowa jest ostatnią z 9 obejść, które w Zachodniopomorskiem rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje w ramach ogólnopolskiego programu budowy 100 obwodnic.

– Zależy nam na bardzo dobrym skomunikowaniu każdego z regionów kraju – podkreślił Rafał Weber. – Temu służą właśnie obwodnice, ale też drogi ekspresowe, które budujemy. Minister wymienił m.in. S3, S6, S10, S11.

Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski zwrócił uwagę na znaczenie tych inwestycji, realizowanych w kryzysie, w dobie pandemii. – To rzecz nie do przecenienia – zaznaczył. – Ale równie ważne jest to, że wreszcie Pomorze Zachodnie zostało zauważone, że możemy teraz dopiero mówić o zrównoważonym rozwoju.

Marcin Pawlicki dziękował w imieniu mieszkańców Szczecina i samorządu. – To przecież mieszkańcy na tym skorzystają, bo cały uciążliwy ruch zostanie wyprowadzony poza miasto, poza obszary zamieszkałe – mówi szef Klubu PiS w Radze Miasta Szczecina. – Będzie bezpieczniej, ale też czyściej, bardziej ekologicznie.

Dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA podkreślił, że na 9 obwodnic w Zachodniopomorskiem rząd przeznaczył ponad 1,2 md zł. Chodzi o objazdy Szczecinka, Złocieńca, Stargardu, Człopy, Rusinowa, Wałcza, Szwecji, Gryfina no i Kołbaskowa. Są w różnym stadium, w sumie będzie to prawie 50 km dróg.

Obejście Kołbaskowa powstanie w ciągu drogi krajowej nr 13. Projekt kosztować będzie 1,5 mln zł. Obwodnica będzie miał 6 km długości.

Ryszard Kowalski z PPDiM DiM zwraca uwagę, że powstanie nowy węzeł na A6 z siedmioma wiaduktami i nowym wylotem ze Szczecina, na przecięciu S6, S3 i S10.

Dyrektor Lendner dodał, iż badania geologiczne projektowanej obwodnicy Szczecina i Polic zostały zakończone. W przyszłym roku powstanie dokumentacja, która pozwoli oszacować koszty 50-kilometrowej obwodnicy z 5-kilometrowym tunelem pod Odrą. Dopiero następnym etapem będzie wybór formuły realizacji tej inwestycji i sposobu jej finasowania. W każdym razie obwodnica Kołbaskowa i węzeł na A6, to również początek tego dużego obejścia Szczecina. 

pj 

fot. GDDKiA Szczecin

Zobacz podobne

Delegacja IMO z wizytą w portach Szczecin-Świnoujście

BS

104. rocznica zaślubin Polski z morzem

AB

Politechnika Morska w Szczecinie zaprasza maturzystów na lody!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie