Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

W Szczecinie staną kolejne ptasie bufety

W Szczecinie będą kolejne ptasie bufety, nazywane też kaczkomatami. To metalowe skrzynki, które po wrzuceniu monety wydają zdrową karmę, mieszankę zbóż dla ptaków – mówiła w naszej audycji interwencyjnej „Czas Reakcji” Marzena Białowolska-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej.

– Nie tylko dla blaszkodziobów, kaczki, ale również łabędzie, wróble. Wszystkie ptaki, które w okresie zimowym potrzebują naszego wsparcia – mówiła Białowolska-Barnyk.

Chodzi o to, by nie karmić ptaków chlebem, bo to im szkodzi – dodała Marzena Białowolska-Barnyk, podając przykład tego, co zobaczyła podczas sekcji zwłok łabędzia.

– Chleb zamienił się w ciężką, ciemną, zapleśniałą małą kulę, która pływała razem z łabędziem w jego brzuchu. Przez to on nie może kolejnego pokarmu przyjmować. Organizm pożywia się białkiem, które jest w mięśniach, przez co łabędzie i inne ptaki chudną. I też nie mają tej bariery zabezpieczającej, tłuszczu mięśni, które chroni je przede wszystkim przed zimnem i bardzo często osłabione zamarzają – mówiła Białowolska-Barnyk.

Na razie w Szczecinie są cztery ptasie bufety m.in. przy Syrenich Stawach i Jeziorach Głębokim i Dąbiu. Będzie kolejnych osiem, m.in. dodatkowy przy Syrenich Stawach i przy Moście Długim.

źródło: Radio Szczecin / fot. envato

Zobacz podobne

Dołącz do zespołu budującego falochron dla terminalu regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (FSRU)

JS

Rusza budowa okrętu rozpoznania elektronicznego Delfin

KM

SIECI WIDMA – wystawa Ghost Diving Poland

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie