Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Odwiert geotermalny w gminie Szaflary- Prezydent Duda odwiedził teren inwestycji

W niedzielę prezydent Andrzej Duda odwiedził teren inwestycji – odwiertu geotermalnego w gminie Szaflary, który ma być najgłębszym na świecie, jest odwiertem badawczym, a jego celem jest zbadanie budowy geologicznej i zasobów geotermalnych Niecki Podhalańskiej – podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

„Prezydent Andrzej Duda odwiedził teren inwestycji – odwiertu geotermalnego w gminie Szaflary” – napisała w niedzielę na Twitterze prezydencka kancelaria.

Jak dodała, „odwiert w Szaflarach, który ma być najgłębszy na świecie, jest odwiertem badawczym, a jego celem jest zbadanie budowy geologicznej i zasobów geotermalnych Niecki Podhalańskiej”. „Badania mają odbywać się na głębokości 3,5 km, 5 km i 7 km” – podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Przekazała również, że prezydentowi towarzyszył prezydencki minister Andrzej Dera.

Do wpisu Kancelaria Prezydenta dołączyła kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach zostało rozpoczęte w kwietniu tego roku. Prace mają potrwać do połowy 2024 r. Na dnie odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150 st. C. Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu.

Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: PAP / fot. prezydent.pl

Zobacz podobne

Głębokowodny terminal kontenerowy z gwarancjami premiera

AB

To już czternasta w tym roku dostawa LNG do Gazoportu w Świnoujściu

KM

Jachty na wodach Zatoki Gdańskiej. Dwa dni zaciętej rywalizacji

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie