Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Pierwsza łódź rekreacyjna z napędem wodorowym powstała w Szczecinie

Pierwsza łódź rekreacyjna z napędem wodorowym powstała w Szczecinie. CICHA MOC zostanie zaprezentowana podczas Żagli 2023

Pomieści 5-6 osób, ma nowoczesny design, do jej produkcji wykorzystano ekologiczne kompozyty i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Najważniejsze jest jednak to, że jest to pierwsza łódź na świecie, która zasilana będzie silnikiem wodorowo-elektrycznym. Technologia została stworzona przez firmę mPower ze Szczecina. CICHA MOC to projekt, jakiego w Polsce i na świecie jeszcze nie było. Uroczysta prezentacja łodzi połączona z chrztem jednostki odbędzie się 19 sierpnia 2023 w czasie wydarzenia ŻAGLE 2023.

„Projekt unikalny w skali światowej”

CICHA MOC to łódź absolutnie wyjątkowa. Jest to projekt unikalny w skali światowej. To pierwsza, motorowa łódź rekreacyjna, napędzana silnikiem wodorowo-elektrycznym. Jednostka ma sześć metrów, jednocześnie płynąć nią będzie mogło sześć osób, a całość została wykonana zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi.

– Wspólnie z naszymi partnerami, pod patronatem Prezydenta Szczecina, zrealizowaliśmy ten unikalny w skali światowej projekt – pierwszą rekreacyjną łódź motorową w klasie do 6metrów o napędzie wodorowym. Twórcą napędu jest szczecińska firma mPower, cieszymy się, że szczecińska myśl technologiczna zostanie zaprezentowana w tym niezwykłym projekcie. Żywice, żelkoty i kleje wykorzystane przy tej łodzi pochodzą od naszych partnerów, którzy przygotowali najbardziej ekologiczne rozwiązania, jak to tylko jest możliwe – mówi Bohdan Kryk, prezes zarządu spółki CS Kompozyty.

 – Budując łódź staraliśmy się zadbać o zarówno o aspekty ekologiczne i praktyczne: konstrukcja jest dość prosta, ale jednocześnie projekt sprawia, że być może uda się wykorzystać te koncepcje szerzej i nie będzie to pomysł na który stać będzie tylko szejków w Dubaju – mówi Bohdan Kryk.

„Technologia analogiczna jak w najnowszych projektach Tesli czy Jaguara”

    Koncepcja techniczna oraz projekt silnika jest autorstwa firmy mPower ze Szczecina. Jak mówi Marcin Hołub, firma jest zaangażowana obecnie w kilka inicjatyw wykorzystujących wodór. Pierwiastek ten staje się realną alternatywą dla paliw kopalnych.

 – To są rozwiązania napędowe w pełni zbieżne z najnowszymi trendami. Silniki mają najnowocześniejszą architekturę porównywalną do tej stosowanej w przypadku elektromobilności na kołach, zupełnie jak w samochodach marki Tesla, Jaguar czy Mercedes. Minimalizujemy gabaryty i wprowadzamy masę nowych rozwiązań technicznych, jesteśmy innowacyjni i tutaj nie idziemy na żadne kompromisy. Zespół konstruktorów i technologów mPower kolejny raz potwierdził swoją wyjątkowość – mówi Marcin Hołub, prezes zarządu spółki mPower.

 – Komponent wodorowy jest dostosowany do tego projektu. W jednostce tego typu i tych rozmiarów nie słyszeliśmy o takim rozwiązaniu. Całość będzie zasilana przez dostępne przemysłowo butle z wodorem aby rozwiązać problem tankowania. Wodór nie jest tu hasłem marketingowym, a realnym zasobnikiem energii. To będzie mała elektrownia wodorowa, to zaawansowany technologiczny system. Nie było łatwo, ale na pewno było ciekawie – dodaje Marcin Hołub, prezes zarządu spółki mPower.

Prezes Laura Hołowacz: „Jestem zakochana w wodorze”

Matką Chrzestną CICHEJ MOCY będzie prezes zarządu grupy CSL, założycielka Starej Rzeźni na Łasztowni oraz honrowa ambasadorka Szczecina Laura Hołowacz.

– Bardzo się ucieszyłam, bo nie spodziewałam się, że mogę być Matką Chrzestną łodzi napędzanej silnikiem elektryczno-wodorowym. To sprawa związana ze środowiskiem naturalnym, musimy szerzyć świadomość ekologiczną, a łódź jest mi bliska, jako osobie pasjonującej się wodą i żeglarstwem – mówi prezes Laura Hołowacz.

– Ja jestem zakochana w wodorze, to jest miłość gospodarcza, która powoduje, że czytam, znajduję informacje o wodorze i chciałabym, by ta technologia była wykorzystywana praktycznie coraz szerzej – dodaje prezes Laura Hołowacz.  – Świadomość jest ważna, by chronić środowisko. Nie wiele trzeba, by następne pokolenia odziedziczyły po nas zdegradowane środowisko. Docenienie wodoru to działanie ekologiczne, ale także biznesowe i ekonomiczne. Przedsiębiorcy muszą poszerzać spektrum swojego działania tak, by eksplorować nowe rozwiązania energetyczne – dodaje założycielka Starej Rzeźni.

Chrzest CICHEJ MOCY odbędzie się 19 sierpnia 2023 podczas wydarzenia Żagle 2023. Weźmie w nim udział prezydent Szczecina Piotr Krzystek. O dokładnym czasie i miejscu wydarzenia poinformujemy w osobnej informacji.

Źródło mat. prasowy

Zobacz podobne

IMGW: gwałtowne wzrosty stanów wody na Wybrzeżu

KM

Port Gdańsk podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu

BS

Zlokalizowano wszystkie wystające ponad dno elementy wraku bombowca B-17G

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie