Polski Portal Morski
Akcje Polski Morskiej Aktualności Ważne

Renowacja pomnika ofiar morza. Potrzeba funduszy!

Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej od ponad roku nadzoruje renowację pomnika: „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Organizacja, w ramach której działa Komitet Opieki nad Pomnikiem, cały czas zbiera fundusze na ten cel. Portal Polska-Morska oraz Klaster Morski Pomorza Zachodniego patronują tym działaniom przyłączając się do apelu Kapitanów o wsparcie – do wszystkich, którym na sercu leży symbol pamięci ofiar morza.

Kpt. ż.w. Krzysztof Bąk, wiceprzewodniczący Komitetu Opieki nad Pomnikiem Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej przypomina, że pomnik znajdujący się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie powstał przed 34 laty. W społeczności naszego miasta zyskał wyjątkową rangę i uznanie stając się symbolem pamięci ofiar morza i wielu pokoleń marynarzy, którzy walczyli o polskie morze i polską flotę. 

To właśnie w tym miejscu od dekad organizowane są uroczystości związane z obchodami Dni Morza, inauguracją roku akademickiego wcześniej Wyższej Szkoły-, następnie Akademii Morskiej a dziś już Politechniki Morskiej. Przy pomniku odbywają się koncerty dedykowane Tym, którzy nie powrócili z morza, czy też uroczystości rocznicowe katastrof morskich, w których żywioł pochłonął marynarzy.

Czas nie oszczędził tego miejsca, i po trzech dekadach pomnik wymaga renowacji. Zajęli się tym kapitanowie tworząc właśnie Komitet Opieki nad Pomnikiem. Zaczęli zbierać fundusze na ten cel. Polska Morska i Klaster Morski Pomorza Zachodniego patronuje tym działaniom i od niemal roku wspiera inicjatorów.

– Na nasz apel odpowiedziało wiele instytucji i stowarzyszeń – przyznaje kpt. Bąk. – Tylko podczas kwesty na Cmentarzu Centralnym 1 listopada ub.r. zebraliśmy kilkanaście tysięcy. Dużego wsparcia udzielił nam także PKO BP, ZUK Szczecin. W sumie udało się już zebrać ponad 100 tys. zł. Szacujemy, że kompleksowa renowacja pomnika i otoczenia pochłonie jeszcze ok. 200 tys. zł. Dlatego wciąż liczymy na wsparcie.

Pierwszy etap prac remontowych już wykonano. Odnowiona została jego główna część – fala. Wcześniej obudowano granitem pylony, wymieniono instalację elektryczną. Wymieniane są na granitowe płyty lastrico frontowej części wokół podestu. Materiały już zakupiono. Niezbędny będzie drenaż. Odnowiony będzie podest symbolizujący keję. Sukcesywnie trwają prace w celu odtworzenia zieleni wokół tego miejsca. Stałe nawodnienie pomoże utrzymać rośliny i trawniki w odpowiedniej kulturze. 

Przedstawiciele Komitetu Opieki nad Pomnikiem zwracają się o pomoc do wszystkich, którym na sercu leży pamięć o Tych, których pochłonął żywioł morski. 

– Chcemy, by to miejsce symbolizujące naszą pamięć o Nich wyglądało godnie – podkreśla kpt. ż.w. Krzysztof Bąk. 

Zainteresowanych prosimy o kontakt z wiceprzewodniczącym Komitetu Opieki nad Pomnikiem: 600 825 250. Można też dokonać wpłaty na konto Komitetu działającego w ramach Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej: Alior Bank 21 2490 0005 0000 4530 2830 53 71 – z dopiskiem „renowacja pomnika ofiar morza”.

Piotr Jasina

Zobacz podobne

Recykling Rejs w ujściu Wisły

KM

Rau: ukończenie Nord Stream 2 stworzy deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO

AB

Ewakuacja medyczna ze statku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie