Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Japonia/ Pierwsze w historii japońsko-amerykańskie ćwiczenia morskie w pobliżu spornych Wysp Kurylskich

Japońskie Morskie Siły Samoobrony poinformowały o rozpoczęciu w poniedziałek manewrów morskich z marynarkami wojennymi USA i Kanady u wybrzeży Wysp Kurylskich – podała agencja Kyodo. Są to pierwsze w historii ćwiczenia w pobliżu wysp znajdujących się pod kontrolą Rosji, do których roszczenia wysuwa Japonia.

Japońska marynarka poinformowała, że ćwiczenia Noble Chinook rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do 28 sierpnia. Bierze w nich udział pięć okrętów, w tym japoński niszczyciel Hyuga.

Stany Zjednoczone wysłały niszczyciel klasy Arleigh Burke Benfold, a Kanada fregaty klasy Halifax oraz statek zaopatrzeniowy MV Asterix.

Według japońskich źródeł ćwiczenia skoncentrują się na zadaniach szkoleniowych, takich jak wyszukiwanie i niszczenie celów nawodnych oraz lądowanie helikopterów na okrętach sojuszników.

„Dzięki ćwiczeniom poprawiamy nasze zdolności taktyczne i wzmacniamy współpracę z uczestniczącymi marynarkami wojennymi” – powiedział kpt. Okishige Hiroki, dowódca JS Hyuga. „Ćwiczenie demonstruje również wolę i zdolność Japonii, sojuszników i podobnie myślących partnerów do utrzymania międzynarodowego porządku opartego na zasadach, w celu utrzymania wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.

Cztery najbardziej wysunięte na południe wyspy archipelagu Kurylskiego kilkakrotnie przechodziły z rąk do rąk w ciągu ostatnich dwóch stuleci, ale od czasu zajęcia ich przez Związek Radziecki w 1945 r. znajdują się pod rosyjską kontrolą.

Japonia uważa te wyspy za swoje terytoria północne, a spór pozostaje jednym z głównych powodów, dla których Rosja i Japonia nigdy nie podpisały formalnego traktatu pokojowego.

Rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła do jeszcze większego zaostrzenia jej stosunków z Japonią, która w ślad za zachodnimi państwami nałożyła na Moskwę szereg sankcji.

Tokio wezwało Rosję we wrześniu 2022 r. do powstrzymania się od manewrów w pobliżu spornego terytorium po tym, jak grupa chińskich i rosyjskich okrętów odbyła ćwiczenia z ostrzałem w pobliżu wysp.

W połowie sierpnia na wodach w pobliżu cieśniny Miyako zaobserwowano 11 rosyjskich i chińskich okrętów. Tokio uznało ten rejs za prowokację, mimo że jednostki pozostawały na wodach międzynarodowych.

Agencja Kyodo ujawniła, że podczas rozmów, które odbyły się w Moskwie w marcu, przywódca Chin Xi Jinping powiedział Putinowi, że Chiny „nie stoją po żadnej ze stron” w sporze terytorialnym o Wyspy Kurylskie. Jest to istotna zmiana stanowiska – przez dekady Chiny stały na stanowisku, że cztery sporne wyspy należą do Japonii.

Źródło/ PAP/ Fot. U.S. Navy/X

Zobacz podobne

PGNiG Obrót Detaliczny: wzrost sprzedaży CNG i LNG w 2020 roku

AB

Dowódca piechoty morskiej apeluje o międzynarodową misję humanitarną w Mariupolu

BS

Świnoujście/ Prezentacja wojskowych mundurów w Klubie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie