Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty

Porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu

Porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu leżą na najkrótszej trasie przebiegającej ze Skandynawii do Europy Środkowej i Południowej, mają status portów bazowych sieci TEN-T i stanowią integralne ogniwa międzynarodowego korytarza transportowego Bałtyk–Adriatyk.

W południowej części portu w Świnoujściu znajduje się terminal promowy obsługujący połączenia ze Skandynawią oraz terminal dedykowany głównie dla suchych ładunków masowych takich, jak np. węgiel, czy ruda. Z kolei północna część, to port zewnętrzny z infrastrukturą do obsługi statków z paliwem LNG. Z kolei port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe – w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak i ładunki masowe – suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe dla towarów rolno-spożywczych.

W uprzednim roku na nabrzeżach zarządu morskich portów przedsiębiorstwa portowe obsłużyły 31 177,5 tys. ton.

Najwięcej przeładowano zbóż – przy okazji tego ładunku zanotowano też 50-procentowy wzrost w stosunku do roku wcześniej. Także było więcej paliw i kontenerów – o około 13 procent.

Port w Szczecinie oddalony jest od morza o 68 km. Przejście torem wodnym z redy w Świnoujściu do Szczecina trwa ok. 4 godziny. Port może przyjmować statki o zanurzeniu do 9,15m i długości 215m. Z kolei port w Świnoujściu może przyjmować statki o zanurzeniu do 13,5 m i długości do 270 m.

W minionym roku terminal LNG w Świnoujściu obsłużył o prawie 15 proc. więcej gazu. w 2020 roku było ich 35. W tym roku na dzień dzisiejszy dotarły 33 już dostawy LNG.

źródło/ Fot./mat. filmowy ZMPSiŚ

Zobacz podobne

Przekop Mierzei Wiślanej jedną z najważniejszych inwestycji dot. bezpieczeństwa Polski

KM

„Biegniemy, żeby oddać chwałę bohaterom”

KM

Rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył duńskie terytorium na Bałtyku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie