Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Szczecin/ Prezydent Andrzej Duda odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia ’71

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Stycznia’71, który stanął przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Środowa uroczystość była częścią obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Pomnik powstał z inicjatywy Zarządu Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień 70-Styczeń 71”. Ważąca 8 ton śruba okrętowa pochodzi ze statku m/s „Solidarność”. Została przekazana przez Polską Żeglugę Morską.

Na pomniku widnieje napis „Żądamy niezależnych związków zawodowych”. W uroczystości jego osłonięcia wziął udział prezydent Andrzej Duda, który wraz z delegacjami złożył kwiaty przed nowym pomnikiem Bohaterów Stycznia’71.

„Pomnik ten długo wyczekiwany, wymarzony i planowany od lat jest zwieńczeniem naszych starań o upamiętnienie historycznego okresu lat 70-tych w Szczecinie” – powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień 70-Styczeń 71” Juliusz Słowacki.

Jak dodał, pomnik poświęcony bohaterom styczniowego strajku 1971 roku stanowi dopełnienie historii narodzin tu w Szczecinie ruchu niepodległościowego dającego początek wielkim zmianom społecznym i politycznym, nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie.

Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek, zauważył, że pomnik ma symbolizować bohaterów Stycznia’71 roku, „bo oni w postulatach przekazywanych dla władzy komunistycznej napisali, że żądamy niezależnych związków zawodowych od partii, a podległych klasie robotniczej+”.

„Uważamy, że to było prorocze przesłanie dlatego, że dziesięć lat później wybuchły strajki w Szczecinie. Zostało podpisane pierwsze porozumienie w Polsce, narodziła się Solidarność i konsekwentnie działania nasze dorowadziły do wolnej Polski” – podkreślił Jurek. „Musimy o tych bohaterach pamiętać, musimy ich eksponować i zadbać o to, żeby Szczecin znalazł się na właściwym miejscu mapy zasług dla osiągnięcia demokracji i wolności w Polsce” – apelował.

Uroczystość była częścią obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej – i stały się początkiem przemian z 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.

Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

Źródło PAP fot. https://radioszczecin.pl

Zobacz podobne

Wiceszef MSZ: będziemy wywierać presję, aby USA zmieniło decyzję ws. Nord Stream 2

BS

 Brak chętnych na gaz z kosztownego nowego terminala LNG w Finlandii

BS

NGO: prawie 370 migrantów uratowano na Morzu Śródziemnym

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie