Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Szczecin/ Prezydent Andrzej Duda odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia ’71

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Stycznia’71, który stanął przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Środowa uroczystość była częścią obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Pomnik powstał z inicjatywy Zarządu Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień 70-Styczeń 71”. Ważąca 8 ton śruba okrętowa pochodzi ze statku m/s „Solidarność”. Została przekazana przez Polską Żeglugę Morską.

Na pomniku widnieje napis „Żądamy niezależnych związków zawodowych”. W uroczystości jego osłonięcia wziął udział prezydent Andrzej Duda, który wraz z delegacjami złożył kwiaty przed nowym pomnikiem Bohaterów Stycznia’71.

„Pomnik ten długo wyczekiwany, wymarzony i planowany od lat jest zwieńczeniem naszych starań o upamiętnienie historycznego okresu lat 70-tych w Szczecinie” – powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień 70-Styczeń 71” Juliusz Słowacki.

Jak dodał, pomnik poświęcony bohaterom styczniowego strajku 1971 roku stanowi dopełnienie historii narodzin tu w Szczecinie ruchu niepodległościowego dającego początek wielkim zmianom społecznym i politycznym, nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie.

Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek, zauważył, że pomnik ma symbolizować bohaterów Stycznia’71 roku, „bo oni w postulatach przekazywanych dla władzy komunistycznej napisali, że żądamy niezależnych związków zawodowych od partii, a podległych klasie robotniczej+”.

„Uważamy, że to było prorocze przesłanie dlatego, że dziesięć lat później wybuchły strajki w Szczecinie. Zostało podpisane pierwsze porozumienie w Polsce, narodziła się Solidarność i konsekwentnie działania nasze dorowadziły do wolnej Polski” – podkreślił Jurek. „Musimy o tych bohaterach pamiętać, musimy ich eksponować i zadbać o to, żeby Szczecin znalazł się na właściwym miejscu mapy zasług dla osiągnięcia demokracji i wolności w Polsce” – apelował.

Uroczystość była częścią obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej – i stały się początkiem przemian z 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.

Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

Źródło PAP fot. https://radioszczecin.pl

Zobacz podobne

 Amerykańskie okręty wojenne dokonują przejścia przez Cieśninę Tajwańską

BS

Marynarze, którzy odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu oskarżeni o nieposłuszeństwo

KM

Większe plaże, bezpieczniejszy brzeg. Koniec wielkiej inwestycji w gminie Mielno

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie