Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra

Ultranowoczesne podwodne drony: wynalazek studenta zwiększy ich zasięg i możliwości

Sabuvis II to projekt ultranowoczesnego drona podwodnego, nad którym od kilku lat naukowcy i studenci Politechniki Krakowskiej pracują wspólnie z kilkoma partnerami, także z zagranicy. I odnoszą w tej dziedzinie coraz większe sukcesy: są zgłaszane kolejne patenty, a projektem interesuje się nie tylko polskie wojsko.

  • Nowoczesne rozwiązania związane z projektem Sabuvis II wielokrotnie były zgłaszane do Urzędu Patentowego.
  • Najnowsze rozwiązania dotyczą znaczącego poszerzenia możliwości operacyjnych podwodnego drona.

Wszechstronne podwodne drony

Studenci i naukowcy Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej już od kilku lat pracują nad kolejnymi wersjami podwodnych dronów. I odnoszą w tej dziedzinie spektakularne sukcesy, mierzone m.in. sporą liczbą zgłoszeń do Urzędu Patentowego. Tym razem student PK Michał Garncarz stworzył system znacząco rozszerzający funkcjonalność takiego pojazdu: zawiera on wyrzutnię dronów latających oraz kapsuły mogące transportować ładunki bądź baterie zasilające statek podwodny.

– Jest to projekt dodatkowych akcesoriów stosowanych do pojazdów podwodnych (…) Głośność pojazdu się nie zmienia się, zmienia się jedynie jego manewrowość, czyli to, jak łatwo pojazd może poruszać się pod wodą – tłumaczy autor pomysłu. – Jest to innowacyjna rzecz w skali świata: system mocowania modułów został zgłoszony do urzędu patentowego – dodaje.

Zastosowania wojskowe

Testy praktyczne wykazały, że nowe moduły działają bezbłędnie:

– Wykonaliśmy testy na basenie: wszystkie systemy zadziałały poprawnie. Jest to szczelnie zamknięta kapsuła, która się wynurza, a po osiągnięciu tafli wody otwiera się klapka i dron może unieść się za pomocą własnych pędników – opisuje zasadę działania swojego wynalazku Michał Garncarz. I wskazuje, że tego typu systemy mogą mieć zastosowanie militarne: – Wynoszenie modułu latającego może być szczególnie istotne w przypadku rekonesansu linii nadbrzeżnej wroga bądź skupieniu jego uwagi na celach latających – tłumaczy.

Projekt Sabuvis II jest prowadzony we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej, Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów oraz jednostką WTD 71 niemieckiej Bundeswehry.  

Źródło https://trojka.polskieradio.pl

Zobacz podobne

Rozpoczęto odbudowę jachtu należącego do Ryszarda Kuklińskiego

BS

Turcja/ Sekretarz generalny ONZ Guterres: zrobiliśmy istotny krok naprzód ws. odblokowania eksportu ukraińskiego zboża

BS

Moc morskich farm wiatrowych Grupy ORLEN wzrośnie o ok. 5,2 GW

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie