Polski Portal Morski
Aktualności

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Politechniki Morskiej

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej wmurowano w czwartek w Szczecinie. W dwukondygnacyjnym budynku przy ul. Willowej powstaną sale wykładowe i laboratoria.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił w czwartek, że uczelnia wraz z obiektami już znajdującymi się przy ul. Willowej, w tym z symulatorem elektrowni wiatrowej wpisuje się w proces rozbudowy i rozwoju energetyki wiatrowej. Dodał, że Politechnika Morska w Szczecinie „jest dokładnie w tym punkcie, w którym powinna być” przygotowując kadry m.in. dla branży offshore.

„W budynku tym powstaną laboratoria, oprócz tych, które już mamy, a które zostaną przeniesione z budynku przy Wałach Chrobrego. Będą one umożliwiały kształcenie studentów w tematyce szeroko pojętej energetyki odnawialnej pod kątem elektrotechniki i energoelektroniki, czyli tych nowoczesnych urządzeń pozwalających na pełne wykorzystanie całego potencjału w źródłach” – powiedział dziennikarzom dziekan Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki dr inż. Maciej Kozak, prof. PM.

Dodał, że energia z turbiny wiatrowej znajdującej się w sąsiedztwie powstającego budynku będzie przekazywana do laboratoriów.

„Dodatkowo wykorzystamy panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu tego budynku, które będą służyły nie tylko celom utylitarnym, ale będą także prowadzone badania i dydaktyka dla studentów – będą poznawać charakterystyki tych źródeł i jak to ze sobą optymalnie łączyć” – powiedział prof. Kozak.

Zaznaczył, że zwiększy się również komfort zarówno studentów, jak i wykładowców – w obecnym roku akademickim na kierowany przez niego wydział przyjętych zostało dwa razy więcej studentów niż w poprzednich latach i pojawił się kłopot logistyczny.

„Tu będziemy mieć prawie dwa razy więcej powierzchni użytkowej” – wyjaśnił.

Dziekan Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki dodał, że ma nadzieję, iż uda się przeprowadzić do nowego budynku w kolejnym roku akademickim.

Źródło/PAP/fot.TVP3Szczecin.pl

Zobacz podobne

Wizyta Daru Młodzieży w Bremerhaven

BS

Odbudowa jazów na terenie Zarządu Zlewni w Nysie w ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych dla rolnictwa

KM

Forum Shortsea Shipping w Szczecinie .Problemy małych portów

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie