Polski Portal Morski
Aktualności Inne Offshore

PGE i GE przetestują produkcję zielonego wodoru z morskiej turbiny wiatrowej

PGE SA i GE (GE Wind France SAS i GE Power Sp. z o.o.) podpisały umowę dotyczącą rozwoju projektu mającego na celu przetestowanie produkcji zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej GE.

Na przyznanych PGE obszarach na Morzu Bałtyckim możliwe jest wybudowanie ponad 7 GW mocy co pozwoli nam dostarczać ok. 26 TWh energii, która może być wykorzystywana również do produkcji zielonego wodoru. Uzyskany wodór  może zostać wykorzystany jako alternatywne paliwo w transporcie kolejowym i drogowym, w ciepłownictwie lub znaleźć zastosowanie w przemyśle ciężkim, przyczyniając się do jego dekarbonizacji.Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Cenimy sobie naszą długoletnią współpracę z PGE w szerokim zakresie tematów energetycznych. Z niecierpliwością czekamy na bliską współpracę, aby zbadać, w jaki sposób możemy wykorzystać naszą technologię morskiej energetyki wiatrowej, aby wesprzeć PGE w realizacji celów związanych z bezpieczeństwem energetycznym i dekarbonizacją poprzez produkcję zielonego wodoru.Sławomir Żygowski, Prezes Zarządu GE Polska.

W planowanym projekcie, wodór wytwarzany będzie w elektrolizerze wykorzystującym energię elektryczną produkowaną z testowanego najnowszego modelu turbiny wiatrowej przeznaczonej na rynek offshore. Rozwijany w ramach projektu innowacyjny system produkcji wodoru będzie można w przyszłości zaimplementować w projektach morskich farm wiatrowych realizowanych przez PGE. Pozwoli to na pełne wykorzystanie energii produkowanej z wiatru również w sytuacjach, gdy podaż energii będzie przekraczała bieżące zapotrzebowanie w Krajowym Systemie Energetycznym.

PGE rozwijać będzie kompetencje w zakresie produkcji wodoru z energii pochodzącej z morskich farm wiatrowych, co umożliwi realizację celu strategicznego Grupy PGE w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz zbudowanie przewagi konkurencyjnej GK PGE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Ponadto, projekt wspiera również realizację celów określonych w Polskiej Strategii Wodorowej, a w przyszłości umożliwi rozszerzenie portfela oferowanych przez Grupę PGE produktów o zielony wodór.

W 2024 roku PGE wraz z GE planują ubiegać się o wsparcie dla projektu z funduszy krajowych i unijnych oraz pozyskiwać niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne. 

źródło: PGE / zdjęcie ilustracyjne

Zobacz podobne

Postęp prac na budowie mostu kolejowego na Regalicy

BS

Tysiące ton śmieci na plażach i ulicach Marsylii

BS

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 15 tysięcy autocystern z LNG

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie