Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Dania może blokować tankowce z rosyjską ropą

Dania otrzyma zadanie inspekcji i potencjalnego blokowania tankowców przewożących rosyjską ropę na swoich wodach w ramach nowych planów Unii Europejskiej – poinformował w środę „Financial Times”. 

Rosja wysyła około jednej trzeciej swojego morskiego eksportu ropy naftowej, czyli 1,5 proc. światowych dostaw, przez Cieśniny Duńskie – zaznaczono w publikacji.

Według dziennika, Dania obierze za cel tankowce przewożące rosyjską ropę, które nie mają zachodniego ubezpieczenia, co będzie stanowić krok, który mocno uderzy w dochody z eksportu rosyjskiej ropy, jednocześnie ograniczając cały rosyjski biznes wydobywczy i rafineryjny.

Zapytany o doniesienia „Financial Times” rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział, że nie posiada informacji zawartych w publikacji, jednocześnie zaznaczył, że należy przestrzegać przepisów dotyczących transportu.

Na pytanie, czy Rosja rozważyłaby wysłanie okrętów wojennych do eskorty tankowców przewożących rosyjską ropę, gdyby Dania próbowała zablokować trasę, Pieskow odparł, że Rosja nie podjęła tak poważnych decyzji wyłącznie w oparciu o niepotwierdzone doniesienia prasowe.

Gazeta przywołała również wypowiedź rzecznika duńskiego dowództwa obrony: „Krótko mówiąc, nie sprawdzamy dokumentów ani statków przepływających przez cieśniny, chyba że ma to związek z bezpieczeństwem na morzu”.

Przed wojną na Ukrainie cały eksport rosyjskiej ropy znad Morza Bałtyckiego trafiał do Europy. Od tego czasu większość trafiła do Indii, Chin, Egiptu i Turcji.

źródło: Polska-Morska

Zobacz podobne

Port Gdynia. III edycja ONE Terminal Run zakończona!

AB

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

KM

Wycieczkowce w Porcie Gdynia

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie