Polski Portal Morski
Aktualności

Uroczystości w Porcie Wojennym Świnoujście z okazji 105. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP

Już dzisiaj- 28 listopada 2023 r., mija 105 lat odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu. Z tej okazji w piątek 24 listopada na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu, odbył się okolicznościowy apel.

„Najważniejszym zadaniem Marynarki Wojennej pozostaje operowanie na akwenie Morza Bałtyckiego na rzecz obrony Państwa, jak i jego bezpieczeństwa gospodarczego. Krótko określając je jako reprezentowanie interesów kraju (…) Dlatego w ostatnim czasie zwiększamy potencjał realizując kolejne programy zbrojeniowe. Takie jak: „Kormoran”, „Miecznik”, „Delfin”. Są to programy unowocześnienia polskiej floty. Przestarzały sprzęt jest zastępowany przez okręty najnowszej generacji, wprowadzane są nowe możliwości, takich jakich Marynarka Wojenna jeszcze nie miała.” – powiedział w trakcie przemówienia Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Piotr Sikora. Następnie zwrócił się bezpośrednio do podwładnych:

Dziękuję Wam, za trud codziennej służby, za gotowość do podejmowania wyzwań, za wytrwałość, za to, że współtworzycie historię Marynarki Wojennej. Życzę wszystkim marynarzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej zdrowia, pogody ducha, wiary we własne możliwości, satysfakcji z działań podejmowanych „ku chwale Ojczyzny” oraz powodzenia w życiu zawodowym i osobistym. Życzę, by Państwa codzienna służba była zawsze profesjonalna, skuteczna, szanowana i przede wszystkim bezpieczna.”

Główne uroczystości upamiętniające odtworzenie sił morskich naszego państwa po odzyskaniu niepodległości odbędą się we wtorek, 28 listopada w Gdyni. Z tego miejsca pragniemy serdecznie wszystkich do świętowania wraz z marynarzami.

źródło/fot: 8FOW

Zobacz podobne

USA/ Jedenaście ofiar śmiertelnych katastrofy statku z haitańskimi migrantami

BS

Niewybuch z dna Basenu Kaszubskiego wydobyty. Trwa holowanie ładunku

AB

Włochy/ Siedem migrantów utonęło niedaleko Lampedusy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie