Polski Portal Morski
Aktualności

Uroczystości w Porcie Wojennym Świnoujście z okazji 105. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP

Już dzisiaj- 28 listopada 2023 r., mija 105 lat odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu. Z tej okazji w piątek 24 listopada na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu, odbył się okolicznościowy apel.

„Najważniejszym zadaniem Marynarki Wojennej pozostaje operowanie na akwenie Morza Bałtyckiego na rzecz obrony Państwa, jak i jego bezpieczeństwa gospodarczego. Krótko określając je jako reprezentowanie interesów kraju (…) Dlatego w ostatnim czasie zwiększamy potencjał realizując kolejne programy zbrojeniowe. Takie jak: „Kormoran”, „Miecznik”, „Delfin”. Są to programy unowocześnienia polskiej floty. Przestarzały sprzęt jest zastępowany przez okręty najnowszej generacji, wprowadzane są nowe możliwości, takich jakich Marynarka Wojenna jeszcze nie miała.” – powiedział w trakcie przemówienia Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Piotr Sikora. Następnie zwrócił się bezpośrednio do podwładnych:

Dziękuję Wam, za trud codziennej służby, za gotowość do podejmowania wyzwań, za wytrwałość, za to, że współtworzycie historię Marynarki Wojennej. Życzę wszystkim marynarzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej zdrowia, pogody ducha, wiary we własne możliwości, satysfakcji z działań podejmowanych „ku chwale Ojczyzny” oraz powodzenia w życiu zawodowym i osobistym. Życzę, by Państwa codzienna służba była zawsze profesjonalna, skuteczna, szanowana i przede wszystkim bezpieczna.”

Główne uroczystości upamiętniające odtworzenie sił morskich naszego państwa po odzyskaniu niepodległości odbędą się we wtorek, 28 listopada w Gdyni. Z tego miejsca pragniemy serdecznie wszystkich do świętowania wraz z marynarzami.

źródło/fot: 8FOW

Zobacz podobne

Polscy marynarze ćwiczyli z F-35

JS

Królewski drobnicowiec Władysław Łokietek

BS

Finnlines – zwiększenie częstotliwości serwisu Gdynia-Hanko

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie