Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra Historia

Nowy nabytek w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni skontaktowała się Pani Sue Granshaw z UK – jej ojciec przekazał jej wyjątkowy obiekt, srebrną szkatułkę z wygrawerowanym napisem ‘ORP Garland, Middlesbrough, May 1942’ z prośbą, aby przekazała ją w darze do polskiego Muzeum Marynarki Wojennej. Szkatułkę odziedziczył po swoim ojcu, Cecilu Janes (1903 – 1975), który w czasie II wojny światowej pracował w stoczni Middlesbrough Shipyard.

ORP GARLAND przechodził przegląd i przezbrojenie w stoczni od 28 lutego do 5 maja 1942 roku. Wdzięczna załoga wraz z dowódcą kmdr. ppor. Henrykiem Eibel, za świetną robotę i idealne dopilnowanie wszystkiego, sprezentowała panu Cecilowi (na zdjęciu) srebrną szkatułkę.

Pamiątkowa szkatułka, po przejściu przez ręce trzech pokoleń rodziny Janes, trafiła, dzięki szczodrości potomków angielskiego stoczniowca, do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, w Polsce – zgodnie z życzeniem pana Davida Janes, syna Cecila.

Źródło MMW w Gdyni

Zobacz podobne

Powstaną projekty rozporządzeń ws. przyjęcia planów zagospodarowania wód akwenów portów w Gdyni, Gdańsku i Władysławowie

BS

Wycieczkowiec „Le Bellot” zainaugurował sezon turystyczny w Porcie Gdańsk

AB

Czechy: Rosji nie udało się powstrzymać przekopu Mierzei Wiślanej

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie