Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Dobry rok przeładunków w Porcie Kołobrzeg

Port Kołobrzeg ma za sobą kolejny rok wyróżniający się znaczącym wzrostem przeładunków towarów. 2023 rok zakończył się wynikiem 277,8 tys. ton. Jest on aż o 63% wyższy od osiągniętego w 2022 roku.

Ten skok zawdzięczamy głównie nowym ładunkom, w tym przede wszystkim kukurydzy z Ukrainy. Bo Port Kołobrzeg, tak jak i porty w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu, został wskazany przez rząd do tranzytu zbóż z kraju naszych sąsiadów, któremu działania wojenne odcięły dostęp do portów czarnomorskich. Dzięki dobremu przygotowaniu, Port Kołobrzeg mógł „z marszu” przystąpić do akcji pomocy Ukrainie, jednocześnie zwiększając dochody miasta.

 W 2018 roku w Porcie Kołobrzeg przeładowano 110 tys. ton towarów. Wówczas największy wolumen przeładunków stanowiła grupa ładunków masowych, głównie kruszywo i drewno. W kolejnych latach nastąpiła wyraźna zmiana struktury przeładunków. W 2022 roku nowym ładunkiem stała się kukurydza, stanowiąca 41% wszystkich przeładunków. W 2023 roku jej udział zwiększył się do 48%. Towary przeładowywane w Porcie Kołobrzeg uległy zróżnicowaniu i do dominujących we wcześniejszych latach kruszywa i drewna, dołączyły: pellet, zboża, oraz nawozy.

Wzrost przeładunków kukurydzy był spowodowany wojną na Ukrainie, która była dotąd jednym z największych eksporterów kukurydzy na świecie. Jej eksport został wstrzymany w związku z działaniami wojennymi i m.in. blokadą portów czarnomorskich. Polska sąsiadująca z Ukrainą, stała się wtedy jednym z głównych krajów tranzytu ukraińskiej kukurydzy.

Innym czynnikiem, który przyczynił się do wzrostu przeładunków w Porcie Kołobrzeg, były inwestycje infrastrukturalne. W 2021 roku uruchomiono bocznicę kolejową, która ułatwiła transport towarów do portu. W ciągu pięciu ostatnich lat zwiększono również powierzchnie magazynowe z 6 tys. m2 do 10,5 tys. m2. Jest to wzrost dotychczasowej powierzchni o 75%.

Na zwiększenie wolumenu przeładunkowego miała wpływ także zmiana firmy świadczącej usługi manipulacyjno-przeładunkowe. Wyposażona w odpowiedni, nowoczesny sprzęt, zapewnia sprawną obsługę statków.

Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym Port Kołobrzeg stał się bardziej atrakcyjnym miejscem do przeładunku towarów. Oczekuje się, że w kolejnych latach ich wolumen będzie dalej rósł. Port Kołobrzeg ma potencjał do dalszego rozwoju. W planach jest zwiększenie głębokości toru wodnego, dzięki czemu port będzie mógł przyjmować większe statki.

Źródło Port Morski Kołobrzeg https://zpmkolobrzeg.pl

Zobacz podobne

Polimery Police. Zakończył się kolejny miesiąc na budowie

BS

Premier: Baltic Pipe jest zakończeniem epoki zależności od gazu rosyjskiego

KM

Szczegółowa inwentaryzacja cieków na terenie Szczecina. Działanie Wód Polskich po ubiegłotygodniowych nawałnicach

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie