W wyniku występowania ujemnych temperatur i wzmożonych opadów śniegu, a następnie odwilży i roztopów, obserwujemy wzrosty stanów wód. Pracownicy Wód Polskich monitorują aktualną sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych, kontrolują pracę urządzeń wodnych i pozostają w stałym kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego. Bieżący monitoring, szeroka współpraca międzyinstytucjonalna i szybkie reagowanie w razie wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń pozwalają na skuteczną ochronę ludzi i ich mienia przed powodzią i skutkami zimowych wezbrań.
– Prowadzone działania są nadzorowane przez Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich, które cały czas monitorują sytuację i pozostają w stałym kontakcie ze strażą pożarną i innymi służbami. W terenie na bieżąco reagują Zespoły Wsparcia Technicznego Wód Polskich, które monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i innych obiektów hydrotechnicznych – powiedział Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.
Dynamika zmian pogodowych wpływa na wzrost stanów wód
Po obserwowanym w ciągu ostatnich 2 tygodni okresie niskich temperatur i wysokich opadów śniegu nad obszar Polski przeniosły się ciepłe masy powietrza powodujące ocieplenie i odwilż. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy na najbliższe dni prognozuje dalsze utrzymywanie się dodatniej temperatury powietrza nad większością obszaru kraju w ciągu doby, a także wysoką zmienność w pogodzie związaną z przemieszczaniem się układów frontów atmosferycznych i towarzyszącymi im opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz silnym i porywistym wiatrem.
Pod koniec tygodnia spodziewane jest nieznaczne ochłodzenie, nocami temperatura powietrza będzie spadać poniżej zera i występować mogą opady śniegu. Zjawisku roztopów będą towarzyszyły wzrosty stanów wód w rzekach i mniejszych ciekach, dodatkowo zasilane prognozowanymi opadami atmosferycznymi.
– Zbiorniki przeciwpowodziowe zarządzane przez Wody Polskie mają rezerwy powodziowe i przechwytują nadmiar wód z górnych partii zlewni. Zbiorniki funkcjonują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami, ich praca jest kontrolowana w sposób ciągły i dostosowywana na bieżąco do prognoz i rozwoju sytuacji hydrologicznej – podkreślił Wiceprezes Wód Polskich.
Jesteśmy na bieżąco i reagujemy w razie wystąpienia niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych
Pracownicy PGW Wody Polskie we wzmożony sposób na bieżąco kontrolują stan wód i pracę urządzeń wodnych w terenie oraz pozostają w stałym kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich na bieżąco monitorują dynamicznie zmieniającą się aktualną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną i utrzymują kontakt z synoptykami IMGW-PIB oraz służbami zarządzania kryzysowego właściwego szczebla.
Doraźnie zabezpieczone zostały miejsca, w których wezbrania i utrzymujące się przez długi czas wysokie stany uszkodziły punktowo obwałowania. Docelowe naprawy zostaną przeprowadzone w momencie wystąpienia sprzyjających warunków hydrometeorologicznych. Sytuacja dotyczy głównie zachodniej Polski – obszaru RZGW we Wrocławiu i Szczecinie. Szczegółowe informacje o aktualnej sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych i podejmowanych działaniach można znaleźć na stronach Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej:
RZGW we Wrocławiu | RZGW w Gliwicach | RZGW w Krakowie | RZGW w Lublinie |
RZGW w Rzeszowie | RZGW w Szczecinie | RZGW w Gdańsku | RZGW w Warszawie |
RZGW w Poznaniu | RZGW w Bydgoszczy | RZGW w Białymstoku | KZGW |
Widzisz zagrożenie? Reaguj!
W przypadku wystąpienia wszelkich niebezpiecznych zdarzeń na rzekach i zbiornikach wodnych przypominamy o możliwości zgłoszenia ich poprzez kontakt telefoniczny na całodobowy numer dyżurny: +48 22 470 10 01 lub na adres zk.sd@wody.gov.pl
Bądź odpowiedzialny – chroń się przed powodzią
Przypominamy, że w myśl ustawy Prawo wodne, niżej położone tereny, stanowiące obszary szczególnego zagrożenia powodzią, z uwagi na stałe zagrożenie ze strony wody, nie powinny podlegać dalszej zabudowie w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia strat.
źródło/fot: Wody Polskie