Polski Portal Morski
Aktualności

Gaz-System: wniosek w sprawie rozwoju sieci gazowej między Polską i Ukrainą trafił do regulatorów

W styczniu br. wniosek o zatwierdzenie projektu rozwoju systemu przesyłu gazu między Polską i Ukrainą trafił do regulatorów rynku energii w obu państwach – poinformował PAP Gaz-System. Dodał, że w najbliższym czasie spodziewa się uzgodnień regulatorów w tej sprawie.

Jak poinformował PAP Gaz-System, w styczniu br. wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej między rynkowymi przesyłu gazu Polski i Ukrainy trafił do krajowych regulatorów w tych państwach. W Polsce jest to Urząd Regulacji Energetyki. Gaz-System przypomniał, że w 2023 r. wraz z ukraińskim operatorem systemu przesyłowego gazu „Gas Transmission System Operator of Ukraine” (GTSOU) przeprowadzili kolejne niewiążące badanie zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową pomiędzy polskim i ukraińskim system przesyłowym w ramach „procedury incremental” (oceny zdolności przyrostowej).

Przepustowość przyrostowa oznacza zwiększenie przepustowości technicznej w istniejących punktach międzysystemowych połączeń gazowych, utworzenie nowego punktu połączenia międzysystemowego lub nowych punktów połączeń międzysystemowych, udostępnienie fizycznych rewersów (dają możliwość tłoczenia gazu w obu kierunkach – PAP) na gazowych połączeniach międzysystemowych, które nie były wcześniej oferowane.

„Na podstawie otrzymanych niewiążących zgłoszeń zapotrzebowania operatorzy zainicjują projekt przepustowości przyrostowej. Propozycja projektu została udostępniona do konsultacji publicznych pod koniec 2023 r.” – wskazał Gaz-System.

„W najbliższym czasie operatorzy spodziewają się uzgodnienia regulatorów w sprawie możliwości zaoferowania przepustowości przyrostowych w aukcji produktu rocznego już w lipcu br. oraz zatwierdzenia przedłożonego projektu” – dodał Gaz-System.

Polski Operator zaznaczył, że w przypadku otrzymania uzgodnionej przez regulatorów decyzji o zatwierdzeniu parametrów projektu, uczestnicy rynku będą mieli możliwość potwierdzenia swojego wstępnego zainteresowania dodatkową przepustowością w fazie wiążącej, tj. aukcji produktu rocznego 1 lipca 2024 r.

Aukcje przeprowadzane są zgodnie z przepisami Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z 16 marca 2017 r. Dokument ten nakazuje, aby operatorzy w punktach na połączeniu z innymi systemami przesyłowymi oferowali standardowe produkty, tzn. przepustowość udostępnianą na okresy roczne, kwartalne, miesięczne, dobowe lub śróddzienne.

16 marca 2023 r. Gaz-System oraz Gas Transportation System Operator of Ukraine podpisały porozumienie o współpracy. Ma ono doprowadzić do synchronizacji systemów przesyłu gazu Polski i Ukrainy oraz zwiększenia mocy przesyłowej gazociągów. Będzie także dotyczyło projektów tzw. zazielenienia gazu, czyli transportu zielonego wodoru i biometanu – informowały wtedy spółki.

Prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński odniósł się wówczas do kwestii zwiększenia mocy przesyłowej interconnectra łączącego Polską i Ukrainę do 3 mld m sześć.

„Jest to plan, o którym rozmawiamy, ale oczywiście musi się to wydarzyć w oparciu o procedurę incremental (oceny zdolności przyrostowej),którą już w tym roku będziemy ogłaszać i będziemy prowadzić. Jeżeli znajdziemy potwierdzenie rynkowe to jak najbardziej tak, ta inwestycja jest możliwa” – stwierdził wówczas Chludziński.

P.o. prezesa GTSOU Paweł Stańczak przyznał w marcu 2023 r. w rozmowie z PAP, że dla Ukrainy atrakcyjny jest dostęp Polski do dostaw LNG za sprawą gazoportu w Świnoujsciu, jak również – przez Baltic Pipe – do Szelfu Norweskiego. „To pozwala zdywersyfikować nie tylko kierunki dostaw, ale także źródło, z którego ten gaz płynie” – zaznaczył.

GTSOU zarządza systemem przesyłu gazu na Ukrainie.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.

źródło: PAP / fot. archiwum

Zobacz podobne

Kurtyka: UE musi pilnie zareagować na bezprecedensowy wzrost cen energii

BS

Święto Morza 2022 w Gdyni

BS

Baltic Pipe w większości położony na dnie Bałtyku!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie