Polski Portal Morski
Aktualności Extra Inne

Światowa dominacja lodowych wojowników z Polski

Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) został mistrzem świata, a następnie mistrzem Europy w żeglarskiej, bojerowej klasie DN. Tytuły wicemistrzowskie wywalczył Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Ogólnie, z Estonii, gdzie zostały rozegrane obie imprezy polscy żeglarze lodowi wracają z 12 medalami.

O bojerach mówi się, że to najszybszy spośród sportów zimowych i zarazem najbardziej ekstremalna wersja żeglarstwa. Bojery to nieduże łódki napędzane wiatrem, poruszające się po lodzie. Przemieszczając się w sposób niemal zupełnie pozbawiony tarcia, z żeglarzami zawieszonymi kilkanaście centymetrów nad lodem, z łatwością mogą przekraczać aktualną prędkość wiatru. To właśnie jest zasadnicza różnica między bojerem, a żaglówką. O tym, że bojery rozwijają prędkości przekraczające 100 km na godzinę decyduje bowiem nie tylko wiatr, ale także małe opory towarzyszące ruchowi płóz na lodzie.

W tym widowiskowym sporcie Polacy od lat są światową potęgą, czego potwierdzeniem jest obecny sezon. 50 jubileuszowe mistrzostwa świata rozegrano w Estonii w Parnawie na lodzie Zatoki Ryskiej na Bałtyku. Na starcie stanęło 149 zawodników i zawodniczek w klasie DN oraz 19 zawodników klasy Ice-Optimist.

Michał Burczyński dość pewne sięgnął po swój czwarty tytuł mistrza świata, wygrywając trzy z sześciu wyścigów. O pozostałe miejsca na podium rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie srebrny medal w ostatnim wyścigu zapewnił sobie Łukasz Zakrzewski, a przed całkowitą dominacją biało-czerwonych resztę świata uchronił Estończyk JoonasKiisler, który wywalczył brązowy medal. Wśród kobiet dwa medale przypadły Laurze Banach (MKŻ Mikołajki), która była druga w klasyfikacji seniorek i pierwsza wśród juniorek. Z kolei Cezary Sternicki(Giżycka Grupa Regatowa) został wicemistrzem świata juniorów.

Miejsca Polaków w MŚ klasy DN

1 – Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn)

2- Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki.)

5 – Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki)

6 – Jarosław Radzki (Olsztyński Klub Żeglarski)

7 – Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski)

9 – Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki)

Tuż po zakończeniu mistrzostw świata, na tym samym akwenie lodowi żeglarze rozpoczęli rywalizację w mistrzostwach Europy. Podobnie, jak kilka dni wcześniej, Michał Burczyński odniósł pewne zwycięstwo potwierdzając tegoroczną dominację i zdobywając swój trzeci tytuł mistrza Europy.

– Byłem w dobrej formie i oczywiście jechałem z zamiarem wywalczenia medali, ale dublet na mistrzostwach świata i Europy to naprawdę duży dla mnie sukces. Powiększyłem tym samym swoją kolekcję medali najważniejszych imprez bojerowych do 25, w tym siedmiu złotych. Było dużo ścigania, dużo adrenaliny. Kluczowe – jak zawsze – było poprawne żeglowanie, odpowiedni dobór sprzętu, zachowanie koncentracji, bo wszystko zaczyna się i kończy w głowie. Gratuluję wszystkim rywalom, stawka w obu regatach była niezwykle mocna. Trzy lata temu zerwałem ścięgno Achillesa i po mozolnych treningach wróciłem do stawki, silnej stawki, zrównując się z nimi, a na finiszu okazało się, że jestem najlepszy. To dodatkowy smak tych kolejnych złotych medali – mówi Michał Burczyński.

W mistrzostwach Europy w klasie DN całe podium było biało-czerwone! Za plecami Burczyńskiego uplasował się bowiem Łukasz Zakrzewski, mistrz Europy z 2022 roku, a brązowy medal wywalczył Jarosław Radzki (Olsztyński Klub Żeglarski).

W pierwszej 10-tce uplasowało się 6 Polaków:

5 miejsce – Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski)

8 miejsce – Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki)

10 miejsce – Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki)

WicemistrzyniąEuropy wśród kobiet została Laura Banach, która jednocześnie sięgnęła po złoto wśród juniorek. Z kolei w rywalizacji juniorów brązowy medalwywalczył Kacper Worek (Yacht Klub Stal Gdynia). Mamy też medal w klasie Ice-Optimist – srebrow mistrzostwach Europy zdobył Stanisław Ługowski(Sailing Legia Warszawa).

Bojery to sport uprawiany w takich krajach, jak Polska, USA, Kanada, Niemcy, Węgry, Austria, Rosja, Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Dania, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, a od tego roku do bojerowej rodziny dołączyli też Chińczycy. Polacy są najbardziej utytułowaną nacją w historii tego sportu. Od początku rozgrywania Mistrzostw Świata w 1973 roku, polscy bojerowcy zdobyli łącznie 60 medali, w tym 25 złotych, 21 srebrnych i 14 brązowych.

Absolutnym rekordzistą jest Karol Jabłoński, który aż 12 razy zdobywał tytuł mistrza świata, a do tego dorobku dorzucił 5 srebrnych medali. Olsztynianin 7 razy stawał też na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Europy. Michał Burczyński po tegorocznych sukcesach jest drugim w historii najbardziej utytułowanym polskim bojerowcem. Wyprzedził on w tej wewnętrznej hierarchii m.in. swojego ojca. Piotr Burczyński w latach 70 i 80. był jednym z najlepszych bojerowców na świecie. W swoim dorobku ma między innymi tytuł mistrza świata, trzy wicemistrzostwa świata oraz trzy tytuły mistrza Europy.

Szczegółowe wyniki MŚ i ME 2024: http://tinyurl.com/3y85ad9e      

    

Zobacz podobne

Wojewoda zachodniopomorski o sytuacji na Odrze: udało się rozbroić tę wielką bombę biologiczną

JJ

MARKOS zwiększy produkcję

JJ

Remontuje jacht, aby podjąć kolejne żeglarskie wyzwania

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie