Polski Portal Morski
Aktualności

Sławomir Hinc powołany na Prezesa Zarządu GAZ-SYSTEM S.A

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało z dniem 12 lutego 2024 r. Pana Sławomira Hinc na członka Zarządu i powierzyło mu funkcję Prezesa Zarządu. 

Sławomir Hinc posiada wieloletnie doświadczenie w branży gazowniczej, będąc bezpośrednio zaangażowanym w tworzenie koncepcji funkcjonowania krajowego operatora systemu przesyłu gazu ziemnego w Polsce począwszy od 2003 roku. W latach 2004 – 2008 pełnił funkcję dyrektora finansowego w spółce PGNiG Przesył (obecnie GAZ-SYSTEM), gdzie był odpowiedzialny za współpracę z Urzędem Regulacji Energetyki, negocjacje umowy leasingu majątku przesyłowego, jaki został dywidendą rzeczową przekazany przez PGNiG do GAZ-SYSTEM. Nadzorował także proces uzyskania koncesji na przesyłanie gazu dla GAZ-SYSTEM. W latach 2006 – 2008 pełnił w GAZ-SYSTEM funkcję prokurenta. Jest autorem pierwszej taryfy przesyłowej tej spółki. W latach 2008 – 2013 był wiceprezesem PGNiG ds. finansowych. Odpowiadał m.in. za wydzielenie z PGNiG operatora systemu magazynowego (OSM), utworzenie spółki obecnie funkcjonującej pod nazwą Gas Storage Poland oraz wprowadzenie na rynek usług magazynowych. W latach 2008 -2014 był członkiem Rady Nadzorczej spółki EuRoPol GAZ. W 2010 r. został powołany do Rady Zarządzającej europejskiego stowarzyszenia firm gazowych i naftowych EUROGAS w Brukseli, w której zasiadał do 2015 r.

W latach 2013 – 2016 pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego spółki PGNiG Upstream Norway, gdzie odpowiadał między innymi za nabycie udziałów PGNiG w 4 złożach, za co otrzymał nagrodę Gullkronen Award za najlepszą transakcję na rynku naftowym w Norwegii. Nadzorował także rozszerzenie działalności poszukiwawczej złóż przez PGNiG na północy Norwegii, w tym pozyskanie przez PGNiG koncesji poszukiwawczych na Morzu Barentsa. W latach 2019 – 2024 związany był z branżą energetyki odnawialnej, najpierw jako doradca zarządu, a następnie członek Rady Nadzorczej Helioexpert. Od 2019 r. był prezesem i dyrektorem zarządzającym Green Genius – polskiego oddziału litewskiego operatora farm PV. 

Posiada wykształcenie ekonomiczne uzyskane w Instytucie Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego i tytuł naukowy doktora nauk technicznych Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej ze specjalnością w zakresie systemów taryfowych w przesyle gazu. Studiował także na uniwersytecie w Wiedniu oraz Berlinie. Ukończył studia podyplomowe The Comprehensive Business Management Programme organizowane przez Central State Connecticut University. Wykładowca studiów podyplomowych na Politechnice Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w obszarze transportu, taryfikacji i regulacji rynku gazu ziemnego. Autor szeregu publikacji z zakresu taryfikacji i transportu gazu ziemnego.

Dotychczasowi Członkowie Zarządu – Panowie Marcin Chludziński, Andrzej Kensbok, Marian Roman Krzemiński, Paweł Pikus, Błażej Spychalski i Artur Zawartko zostali odwołani decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dniem 12 lutego 2024 r.

Źródło/fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Nowe poduszkowce dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej

KM

Ruszają przygotowania do pierwszego etapu realizacji promów

BS

Kraje bałtyckie zrezygnowały z importu rosyjskiego gazu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie