Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

GAZ-SYSTEM nabywa Gas Storage Poland

GAZ-SYSTEM zawarł z ORLEN warunkową umowę sprzedaży, w wyniku której nabędzie 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki Gas Storage Poland, będącej operatorem systemu magazynowania gazu ziemnego w Polsce. Nabycie udziałów jest uzależnione od wyrażenia przez UOKiK zgody na koncentrację.

GAZ-SYSTEM w ten sposób pozyskuje kolejne kompetencje w zakresie zarządzania strategiczną infrastrukturą energetyczną na rynku gazu w Polsce – oprócz sprawowania funkcji krajowego operatora systemu przesyłowego, operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego oraz operatora Terminalu LNG.   

– Przejęcie przez GAZ-SYSTEM spółki, która pełni rolę operatora podziemnych magazynów gazu wzmocni nadzór nad gazową infrastrukturą strategiczną w Polsce. Usprawni także współpracę pomiędzy operatorem systemu przesyłowego a operatorem systemu magazynowania. Przełoży się to również na większe bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców, lepsze wykorzystanie istniejących zdolności magazynowych oraz ich zwiększenie – powiedział Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.  

Sprzedaż przez ORLEN udziałów w kapitale zakładowym Gas Storage Poland następuje w związku z decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), dotyczącą koncentracji ORLEN oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Odpowiedzialność za rozwój magazynów gazu w nowym modelu rynkowym zostanie przypisana spółce GAZ-SYSTEM, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

Skupienie w kompetencjach jednej grupy kapitałowej zadań związanych z funkcjonowaniem systemu przesyłowego, Terminalu LNG i magazynowania gazu ziemnego daje gwarancję podejmowania optymalnych decyzji co do rozbudowy instalacji magazynowych oraz ich modernizacji, uwzględniając potrzeby obu systemów oraz uczestników rynku gazu, a także zapewniając optymalne finansowanie i kompleksową realizację inwestycji.

Ponadto, GAZ-SYSTEM oraz Gas Storage Poland funkcjonując w ramach jednej grupy kapitałowej będą w stanie efektywniej zapewnić integralność systemu przesyłowego gazu w przypadku ewentualnych sytuacji kryzysowych.

Źródło Gaz-System

Zobacz podobne

Polskie porty morskie czeka rekordowy rok

AZ

8. w tym roku dostawa gazu ziemnego do Terminala LNG w Świnoujściu

AB

102 lata szkolnictwa morskiego w Polsce

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie