Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Extra Inne

Ster na służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Warto próbować swoich sił, tym bardziej, że na jednostkach pływających Straży Granicznej nie ma miejsca na nudę. W dwóch dywizjonach realizujących zadania graniczne na Bałtyku, a także w placówkach SG podległych Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Gdańsku, trwa nabór do służby. Zainteresowaniem kandydatów cieszy się właśnie służba na jednostkach pływających, ale można także wchodzić na jednostkach pływających w skład grup kontrolnych, specjalnie przygotowanych  zespołów do kontroli statków na morzu.

Zainteresowani służbą z województwa zachodniopomorskiego mogą składać dokumenty w jednostkach Straży Granicznej w Szczecinie, Świnoujściu, Rewalu, Kołobrzegu i Darłowie, ale też bezpośrednio w Komendzie MOSG czy Pomorskim w Świnoujściu i Kaszubskim Dywizjonie SG w Gdańsku. Proces rekrutacyjny w Morskim Oddziale Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku został tak skoordynowany, że ostatnio trwał nieznacznie ponad dwa miesiące – od złożenia dokumentów, do ślubowania. Do niedawna procedura ta trwała nie mniej niż pół roku. I kolejne udogodnienie – od czterech miesięcy pierwszy etap kwalifikacji odbywa się w Placówce Straży Granicznej w Szczecinie.

W Morskim Oddziale Straży Granicznej w tym roku czeka na kandydatów 110 miejsc. Możesz pełnić służbę na jednostkach pływających, wchodzić na nich w skład grup kontrolnych albo zostać ekspertem od fałszerstw dokumentów, specjalistą do spraw migracji, pirotechnikiem czy przewodnikiem psa służbowego. Pierwsi tegoroczni kadeci już służą w naszych szeregach, kolejni są w toku rekrutacyjnym. Warto próbować swoich sił, tym bardziej, że tu mnie ma miejsca na nudę, służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje nieopodal Szczecina w przypadku Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen, skąd codziennie wyruszają patrole złożone z polskich funkcjonariuszy SG i niemieckich policjantów. Służba u nas, to także okazja do udziału w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym, który odbywa się w Gdańsku i w Szczecinie, komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Wysyłany jest on również na badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.

W drugim etapie postępowania organizowanym w Komendzie MOSG w Gdańsku kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Następnie rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby. Nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość podjęcia w ramach służby studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Po trzech latach nauki absolwenci uzyskują tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego Straży Granicznej.

Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać u koordynatora dla województwa zachodniopomorskiego pod numerem tel. 721-961-599.

Źródło mat. prasowy Fot. MOSG

Zobacz podobne

Egipt/ Kanał Sueski zablokowany przez ogromny kontenerowiec

MZ

289. dostawa gazu ziemnego do Terminala LNG w Świnoujściu

AB

Ginie Komandor Horyd – BOHATER OBRONY WYBRZEŻA 1939

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie