Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej Mieczników C-Guard

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie fregat w ramach programu MIECZNIK dla Marynarki Wojennej RP.

– Podpisana dziś umowa to kolejny ważny etap w realizacji programu MIECZNIK. Fregaty budowane w PGZ Stoczni Wojennej otrzymają skuteczną ochronę przeciwko wielu typom zagrożeń, zarówno tym podwodnym, jak i rakietowym. W podobne, sprawdzone systemy wyposażonych jest ponad 150 okrętów pływających pod banderami marynarek wojennych z całego świata –– powiedział Andrzej Wojtkiewicz, Dyrektor Programu Miecznik w PGZ Stocznia Wojenna.

Terma C-Guard jest systemem bezpośredniej obrony okrętu, który przeciwdziała uderzeniom rakietowym oraz torpedowym. System opiera się na sprawdzonych w walce wyrzutniach celów pozornych oraz konstrukcji mechanicznej bez części ruchomych i zapewnia obronę okrętu w sektorze 360 stopni.C-Guard charakteryzuje sięstosunkowo niskimi wymaganiami w zakresie konserwacji, gwarantując tym samym wysoką dostępność operacyjną i niski całkowity koszt posiadania.

– Terma z dumą ogłasza podpisanie strategicznej umowy z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) na efektywne kosztowo rozwiązanie do samoobrony w programie Miecznik. Nasz system wystrzeliwania celów pozornych C-Guard oferuje niezrównaną dostępność operacyjną i zdolność do zwalczania wielu zagrożeń, zapewniając najlepszy i najniższy koszt posiadania. Wyrażamy naszą wdzięczność zespołowi Miecznik w PGZ za ich efektywną współpracę, kładąc podwaliny pod silne, długoterminowe partnerstwo” – powiedział Martin T Jentsch – Dyrektor Sprzedaży dla Wojennej w firmie Terma

– – –

Trzy nowoczesne fregaty Miecznik dla Marynarki Wojennej RP powstaną w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego (Babcock, MBDA, Thales), w ramach udzielonego w 2021 roku największego w historii kontraktu polskiemu przemysłowi stoczniowemu. Pierwsza fregata zostanie wybudowana do 2026 r.Realizacja projektu w Polsce pozwala na wytworzenie około 2000 miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Pozyskane kompetencje pozwolą rozwinąć nowe możliwości i pomogą w pracach przy innych projektach na rzecz Marynarki Wojennej RP.

Wielozadaniowe jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP i pozwolą na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej.

Źródło mat. prasowy

Zobacz podobne

Próbne cumowanie w Publicznym Terminalu Promowym w Gdyni

KM

Postęp prac na budowie mostu kolejowego na Regalicy

BS

Wojska Chin symulowały atak na Tajwan

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie