Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

W. Brytania: Resort obrony: Rosja tworzy nową formację do patrolowania ujścia Dniepru

Nowa rosyjska Flotylla Rzeczna „Dniepr” ma przejąć od Floty Czarnomorskiej patrolowanie ujścia Dniepru, ale będzie tak samo jak ona podatna na ataki ukraińskich dronów nawodnych – oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 20 marca minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił powstanie Flotylli Rzecznej „Dniepr” i brygady okrętów. Dodano, że nowa formacja prawdopodobnie będzie odpowiedzialna za zabezpieczenie ujścia Dniepru i wysp oddzielających rosyjskie tereny od wyzwolonego przez Ukraińców Chersonia. Jest realna możliwość, że Flotylla Dniepr będzie podporządkowana Zgrupowaniu Wojsk „Dniepr”, w skład którego w lutym 2024 roku weszło Zgrupowanie Sił „Zaporoże”.

Wyjaśniono, że Rosja prawdopodobnie chce uniemożliwić ukraińskie operacje przez rzekę, takie jak operacje w celu zdobycia i utrzymania przyczółku Krynki. Zarówno rosyjskie, jak i ukraińskie wojska straciły dużą liczbę żołnierzy i sprzętu w walkach o Krynki, a 17 marca rozmieszczone tam siły ukraińskie poinformowały o odparciu ataku rosyjskiej 810. Gwardyjskiej Brygady Piechoty Morskiej.

„Jest prawdopodobne, że ta formacja przejmie od Floty Czarnomorskiej zadanie patrolowania rzeki, podczas gdy Flota Czarnomorska będzie operowała dalej, we wschodniej części Morza Czarnego. Flotylla Dniepr prawdopodobnie będzie podatna na ataki ukraińskich bezzałogowych statków nawodnych, które były skuteczne w niszczeniu rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym” – oceniono.

Źródło: PAP Fot.: Newspix

Zobacz podobne

Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni rozpoczął realizację projektu ePIcenter

AB

W Gdańskiej Stoczni Remontowej powstał największy kablowiec świata

PL

Niemcy/ Wicekanclerz zapowiada wstrzymanie Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie