Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Ukraina/ Siły morskie: zniszczyliśmy 1/3 okrętów Rosji na Morzu Czarnym

Ukraina zatopiła lub uszkodziła jedną trzecią wszystkich rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym – poinformował rzecznik marynarki wojennej Ukrainy Dmytro Płetenczuk w rozmowie z agencją AP.

Rzecznik powiedział, że najnowszy atak przeprowadzono w sobotę w nocy: trafiony został wówczas okręt desantowy Kostiantyn Olszański, który znajdował się w doku w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Przed okupacją półwyspu okręt należał do Ukrainy.

Wcześniej Płetenczuk oznajmił, że dwa inne okręty desantowe tego typu, Azow i Jamał, oraz okręt rozpoznawczy Iwan Churs także zostały uszkodzone w wyniku sobotniego ataku. Według rzecznika został on przeprowadzony przy użyciu pocisków Neptun, a w jego trakcie uszkodzono również infrastrukturę portową Sewastopola i zbiornik ropy.

Płetenczuk przyznał jednocześnie, że choć Ukrainie udało się dotąd trafić jedną trzecią wszystkich rosyjskich okrętów, to zatopiła ona jedynie dwa z kilkunastu rosyjskich okrętów rakietowych.

„Naszym końcowym celem jest całkowita nieobecność okrętów wojennych tak zwanej Federacji Rosyjskiej w okolicach Morza Azowskiego i Czarnego” – zadeklarował.

Władze rosyjskie zachowywały z reguły milczenie w sprawie zniszczeń spowodowanych przez siły ukraińskie, ale rosyjscy tzw. blogerzy wojskowi potwierdzili utratę poprzednich okrętów.

Ponadto w marcu rosyjskie media informowały, że dowódca marynarki wojennej adm. Nikołaj Jewmienow został zdymisjonowany, a jego miejsce zajął dowódca rosyjskiej Floty Północnej adm. Aleksandr Moisiejew. 

Źródło PAP fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Morza szum… Wystawa „Pod masztami”

AZ

Irańskie okręty na Bałtyku

KM

Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki wrócił do kraju

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie