Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne Ministerstwo

MKiŚ przygotowuje przepisy ws. wstępnej ocenyterenów pod elektrownie jądrowe

Kryteria wstępnej oceny terenu pod obiekt energetyki jądrowej na wczesnym etapie inwestycji zawarte są w założeniach rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który ponownie trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Zgodnie z wpisem do wykazu, Rada Ministrów miałaby przyjąć rozporządzenie w III kwartale 2024 r. Jak zaznaczyło ministerstwo, projektowane rozporządzenie było już wpisane do wykazu we wrześniu 2023 r., ale z powodu powołania nowego rządu i utworzenia nowego Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zaszła potrzeba wpisania przedmiotowego projektu do aktualnego wykazu.

Projektowane rozporządzenie, wykonując delegację z ustawy o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej, ma na celu umożliwienie dokonania wstępnej oceny terenu pod obiekt energetyki jądrowej na wczesnym etapie inwestycji.

Nowe prawo określi grupę wspólnych kryteriów, które powinny podlegać ocenie przy każdym rodzaju obiektu energetyki jądrowej, choć sposób ich oceny może być odmienny w zależności od rodzaju obiektu.

Projekt wskaże także czynniki wykluczające możliwość lokalizacji obiektu na danym terenie z uwagi na zbyt duże zagrożenia zewnętrzne, zarówno naturalne, jak i powodowane przez człowieka. Kryteria te będą pogrupowane według zakresów: sejsmika i tektonika, warunki geologiczno-inżynierskie, warunki hydrogeologiczne, hydrologia i meteorologia, zdarzenia zewnętrzne będące skutkiem działalności człowieka, zdarzenia zewnętrzne będące skutkiem działania sił przyrody, tempo, ilość i drogi rozprzestrzeniania się substancji promieniotwórczych na zewnątrz obiektu oraz możliwość sprawnego przeprowadzenia działań interwencyjnych w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego w sytuacji normalnej eksploatacji, przewidywanych zdarzeń eksploatacyjnych oraz warunków awaryjnych, gęstość zaludnienia i zagospodarowanie terenu, rozpoznanie budowy geologicznej podłoża.

Rozporządzenie ma również określić szczegółowy zakres wstępnego raportu lokalizacyjnego dla obiektu energetyki jądrowej, będącego równocześnie obiektem jądrowym.

Zgodnie z ustawą o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej, warunkiem wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji takiej inwestycji jest uzyskanie przez inwestora pozytywnej opinii dozoru jądrowego w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej na temat wstępnego raportu lokalizacyjnego, sporządzonego przez inwestora po dokonaniu wstępnej oceny terenu pod lokalizację tego obiektu.

Ustawa precyzuje, że wstępna ocena terenu dotyczy warunków sejsmicznych, tektonicznych, geologiczno-inżynierskich, hydrogeologicznych, hydrologicznych i meteorologicznych tego terenu; zdarzeń zewnętrznych będących skutkiem działalności człowieka na tym terenie; zdarzeń zewnętrznych będących skutkiem działania sił przyrody na tym terenie; gęstości zaludnienia i sposobu zagospodarowania tego terenu; możliwości realizacji planów postępowania awaryjnego w sytuacji wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

Z kolei wstępny raport lokalizacyjny zawiera wyniki wstępnej oceny terenu oraz ogólne informacje odnoszące się w szczególności do rodzaju planowanego obiektu energetyki jądrowej.

źródło: PAP / fot. archiwum

Zobacz podobne

Wiceszef MSZ: będziemy wywierać presję, aby USA zmieniło decyzję ws. Nord Stream 2

BS

Nord Stream 2 może ruszyć w maju 2022 roku. Polska przygląda się certyfikacji

JJ

Jeden z budowniczych Baltic Pipe wyrusza na Bałtyk

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie